Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Doprava v Praze kvůli sněhu kolabovala, ve spojích MHD vládl chaos

Česko

  22:48
PRAHA - Doprava v Praze večer kvůli sněžení zkolabovala. Problémy má městská hromadná doprava i řidiči osobních aut. Nejezdí tramvaje mezi Řepy a Motolem. Sníh už způsobil několik dopravních nehod.

Praha se potýká se sněhovou kalamitou foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Žádné autobusy ani tramvaje nejezdí podle jízdních řádů, spolehnout se dá pouze na metro, řekla po zasedání krizového štábu mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová. Podle Vysoudilové jízdní řád nedodržují ani linky pražské integrované dopravy ve Středočeském kraji. Magistrát kvůli situaci zřídil bezplatnou telefonní linku 800 100 991, na které lidé získají aktuální informace.

"Patnáct procent autobusů jezdí v odklonu," uvedla mluvčí. Na mnohých místech podle ní ale zavinili situaci řidiči automobilů. Kvůli neukázněnosti řidičů je pro tramvaje neprůjezdná zastávka Hradčanská, kde uvízl čtyřicetitunový kamion, dodala. Dopravní podnik proto vyzývá cestující, aby nejezdili autem a používali především metro. Podle potřeby mohou být intervaly metra zkráceny.

Čtěte také

Česko pod sněhem, kolaps dopravy. Nevyjíždějte, vyzývají silničáři

Sníh uzavřel čtyři evropská letiště. I londýnský Gatwick

Problémy má i individuální automobilová doprava. "Vypadá to hodně špatně.

Prahu zachraňuje 69 posypových vozů, brzdí je kolony
"Řekl bych, že doprava zkolabovala," řekl večer ČTK dispečer silničních dopravních informací. Na většině silnic je podle něj situace na stupni pět, což znamená kolony. Dopravu prý často blokují kamiony, které nemohou vyjet například kopec na Spořilovské ulici. "Ve stoupání mezi Bělohorskou a Patočkovou ulicí je ledovka, nevyjedou ji ani osobní auta," řekl dispečer.

Kvůli kalamitě se ve 20:00 sešli zástupci Dopravního podniku hlavního města Prahy, Technické správy komunikací a pražského magistrátu. Dohodli se na postupu a prioritách, podle kterých se budou komunikace uklízet. Ve čtvrtek v 8:00 se sejdou znovu a vyhodnotí situaci po noci, kdy má i nadále sněžit.

Mluvčí TSK Eliška Chlumská řekla ČTK, že na prioritních silnicích je 69 posypových vozů od 14:00. "Snaží se dělat, co můžou. Mohou je ale zdržovat kolony," poznamenala. Se zbylými 57 stroji vyrazí do ulic noční směna ve 22:00.

Doprava v Praze zkolabovala

Podle Vysoudilové jsou od odpoledne v terénu také pracovníci dopravního podniku, kteří na nejfrekventovanějších křižovatkách odklízejí sníh z tramvajových výhybek. V 1:00 v noci by měly začít jezdit také tramvajové pluhy.

Pravidelně vytížená místa stojí
Podle webu TSK se večer v ulici Jana Želivského srazila tramvaj s osobním autem, dopravu blokuje i nehoda nákladního auta na Jižní spojce ve směru na na Barrandovský most, tvoří se dlouhé kolony. Podobná situace je i v ulici Na strži, kde se před 18:00 srazil autobus se čtyřmi auty. Další nehoda autobusu a osobního auta se stala v Bělohorské ulici.

Pomalu jedoucí fronty aut mohou motoristé očekávat na pravidelně vytíženém Nuselském, Jiráskově i Hlávkově mostě, v ulici K Barrandovu, Argentinské a Legerově ulici i v Korunovační, Křižovnické, Ječné, Wilsonově a dalších ulicích.

Kvůli nehodě nejezdí tramvaje mezi Řepy a Motolem na Plzeňské ulici, na místo mířil speciální jeřáb. Podle Moniky Lojínové z DPP dále nejezdí autobusy číslo 137 na Waltrovce, protože nemohou vyjet kopec. Na Strži se autobus číslo 121 naboural se čtyřmi osobními auty. Potíže byly i s trolejemi na náměstí Míru, MHD v okolí proto nabrala zpoždění. Se zpožděním MHD musí cestující počítat hlavně v okrajových částech Prahy, dodala Lojínová.

Doprava v Praze zkolabovala. Tramvaje ani autobusy nejezdí podle jídních řádů.

Podle zpravodajky ČTK s problémy bojovaly večer například autobusy MHD na Kačerově. Na zastávku přijížděly nepravidelně a byly přeplněné, cestující se do nich často nedostali. Motoristé tam museli jezdit krokem. V Praze sněží od odpoledních hodin, dosud napadlo několik centimetrů čerstvého sněhu.

Autoři: ,