Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na zamrzlém projektu Nových Holešovic je škoda za miliardu, bouří se developeři

Zastávka metra Holešovice. foto: Profimedia.cz

Pražský dopravní podnik (DPP) obdržel předžalobní výzvu od společnosti Nové Holešovice, kterou založil spolu s firmami Karlín Group a CPI Property Group k rozvoji stejnojmenné stanice metra a jejího okolí a ze které chce vedení metropole vystoupit. Developerům vadí průtahy v projektu. Ve výzvě, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici, vyčíslil advokát případnou škodu soukromých partnerů ve společnosti na 1,31 miliardy korun.
  17:28

Společný podnik založil DPP po delších jednáních v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i další developerská firma CPI Property Group, která rovněž v oblasti vlastní pozemky. Cílem podniku je spolupráce na rozvoji metra Nádraží Holešovice a výstavbě v jeho okolí. Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun.

Následně měla transakci schválit rada města, ale náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) ji nakonec prodej nepředložil a zadal DPP vypracování materiálu o vystoupení ze společného podniku. Jako důvod sdělil podezření na propojení některých účastníků s kauzou Dozimetr, o kterém napsal server Lidovky.cz. Akcionářská smlouva podle náměstka dává městu možnost si prodej pozemků z jakéhokoliv důvodu rozmyslet bez náhrady škody, soukromí partneři to však vidí jinak.

„Z mého pohledu požadavky na náhradu vnímám jako bezpředmětné, akcionářská smlouva hovoří naprosto jasně v tom, že se smluvní strany vzájemně vůči sobě vzdávají nároku na náhradu škody,“ řekl redakci iDNES.cz Zdeněk Hřib.

Podle informací z několika na sobě nezávislých zdrojů je na stole i varianta, že celý projekt realizoval dopravní podnik ve spolupráci se Správou železnic.

Podle původní dohody měl DPP pozemky kolem stanice společnému podniku prodat do 29. února. Když se tak nestalo, firma Nové Holešovice podle předžalobní výzvy vyzvala ke splnění závazku ve lhůtě 30 dnů, což se nestalo.

„Klient přesto stále věří ve smírné vyřešení celé situace, a proto naposledy vyzývá DPP k uzavření dodatku smluv ve lhůtě 14 dnů od data této předžalobní výzvy,“ stojí v dokumentu, který je datován 17. dubna. Pokud DPP prodej neuskuteční, obrátí se firma na soud s žádostí o naplnění původní dohody, případně náhradu škody.

Rozhodne město

„Výzvu DPP obdržel a nyní se s jejím obsahem seznamuje,“ sdělil mluvčí DPP Daniel Šabík. Dodal, že společný podnik je podle ekonomické studie Deloitte pro DPP i auditu společnosti StoneTur pro hlavní město ekonomicky nejvýhodnějším způsobem rozvoje stanice a jejího okolí a představenstvo i dozorčí rada proto v souladu s povinností jednat s péčí řádného hospodáře smlouvy schválily. „Rozhodnutí, jak dále v tomto projektu postupovat, je nicméně nyní pouze na radě hlavního města,“ uvedl.

Postup města ohledně společného podniku kritizují opoziční ANO a Praha Sobě. Podle šéfa pražského ANO Ondřeje Prokopa zjevně není pravda Hřibovo tvrzení o tom, že vystoupení z podniku nemusí mít pro město negativní dopady. „Kvůli střetu zájmů v souvislosti s hrozícím soudním sporem navíc rezignoval z představenstva i jediný zástupce DPP, pan Marek Polický, který už dále nemohl ve společnosti Nové Holešovice hájit zájmy DPP, potažmo hlavního města,“ dodal.

Kritizoval také fakt, že i přes vyhrocenou situaci dnes koalice odmítla věc projednat na jednání zastupitelstva. Postup Hřiba se nelíbí ani lídrovi Prahy Sobě Adamu Scheinherrovi. „Já tomu nerozumím a beru to jako velkou nekompetentnost a velkou hrozbu pro Prahu, že ta stanice dál bude chátrat a dopravní podnik, potažmo Pražané, přijdou až o 600 milionů zisku, který z toho byl plánován,“ řekl nedávno.

Náměstek Hřib se proti slovům zastupitelů ohradil. „Rada HMP bude již brzy rozhodovat o dalším postupu. Já jednoznačně odmítám připustit pokračování Dozimetru v Dopravním podniku. Velkým překvapením ale pro mě je, že i přes veřejně známé informace o úplatcích chtějí opoziční politici, jako například Adam Scheinherr nebo Ondřej Prokop, v projektu pokračovat. Zejména v případě Adama Scheinherra je to pro mě skutečně velké zklamání a začínám pochybovat o jeho skutečné roli v celém Dozimetru,“ napsal redakci iDNES.cz Hřib.

Autoři: ,