Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dostanou soukromé VŠ dotace?

Česko

Chystaná reforma vysokého školství možná zjednoduší provoz a zřizování soukromých vysokých škol

Sektor soukromých vysokých škol vstoupí s nadcházejícím akademickým rokem do 10. roku své existence. Za tu dobu vzniklo 43 soukromých vysokých škol, z nichž dvě se v posledním roce transformovaly na univerzity.

Postavení soukromých škol u nás je charakteristické tím, že (na rozdíl od veřejných VŠ) nedostávají státní dotace podle počtu studentů, přitom na podmínky pro jejich vznik a činnost jsou kladeny stejné, nebo i vyšší nároky jako na veřejné školy a jejich zastoupení v České konferenci rektorů se řídí jinými, přísnějšími pravidly než zastoupení veřejných škol.

Každému stejným metrem?

V akademickém roce 2007/08 lze z pohledu soukromých VŠ očekávat zajímavé události. Jejich postavení se bude znovu zkoumat v souvislosti se záměrem ministerstva školství připravit tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání a na jejím základě navrhnout legislativní změny.

V návrhu tezí Bílé knihy se objevují i dosud tabuizovaná témata, jako je například právě zavedení státních dotací pro soukromé vysoké školy, změna pravidel pro akreditace studijních programů nebo proměna vyšších odborných škol ve vysoké školy.

Které z mnoha navrhovaných změn budou politicky průchodné, je těžké odhadnout. Lidé ve vedení soukromých vysokých škol ale budou zajisté přemýšlet o tom, zda jim ve vyšších odborných školách vyrůstají konkurenti, anebo partneři, zda státní dotace s sebou nepřinesou zvýšení vlivu státu na činnost soukromých subjektů či zda změna podmínek akreditací urychlí, anebo naopak zbrzdí jejich rozvoj.

Boj o studenty K tomu všemu ještě přistupují vnější okolnosti vývoje sektoru soukromých vysokých škol. Například blížící se propad demografické křivky společně s rozšiřujícími se kapacitami veřejných univerzit (uvidíme, zda a jak se budou rozšiřovat i nadále) žene všechny naše vysoké školy do konkurenčního boje o studenta. Prohra v tomto souboji může vést až k zániku některých -obávám se, že především soukromých - vysokých škol nebo k jejich splynutí s vítězi.

Změny se dají očekávat i na půdě České konference rektorů. V současnosti na tomto fóru posuzujeme komplexní návrh úprav, které by kromě jiného mohly přinést zrovnoprávnění zastoupení soukromých vysokých škol, aniž by hrozila situace, že se bude blok veřejných škol „přehlasovávat“ s blokem soukromých škol.

Ačkoli vznikají teprve od roku 1999, a to „na zelené louce“, ukázaly se soukromé vysoké školy jako životaschopné obohacení našeho trhu s terciárním vzděláváním. Mnohdy dokážou být flexibilnější, pozornější ke svým studentům-klientům a dravější než veřejné univerzity. Na druhou stranu postrádají zázemí historické tradice a některé jsou ekonomicky zranitelnější.

Všechny zásahy do rozvoje sektoru soukromého vysokého školství by měly být činěny po řádné rozvaze a diskusi se školami samotnými a jejich reprezentacemi. Jen tak se třeba za dalších deset let budeme moci chlubit svými českými „Harvardy“, které nám zatím při vší úctě chybějí.

***

Co se studuje na soukromých VŠ

Ekonomie 53/9

Humanitní obory 11/0

Informatika 4/0

Umění 9/5

Ekologie 3/0

Zdravotnictví 5/0

Právo 8/0

Zdroj: MŠMT. Čísla udávají počet oborů v bakalářském/ magisterském studiu

O autorovi| LUBOŠ CHALOUPKA, Autor je místopředsedou České konference rektorů a rektorem soukromé Univerzity Jana Amose Komenského Praha

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SILÁK DO VÝROBY (22-25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Mohlo by vás zajímat