Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dovolenou začali dnem na letišti

Česko

BRNO/OSTRAVA Měli si užívat dovolenou v Turecku, místo toho strávili den na ostravském letišti v Mošnově nebo v nedalekých hotelích. Přibližně dvě stovky turistů tam čekaly na letadlo Airbus A310 provozované Českými aeroliniemi. To do Mošnova převezlo klienty cestovních kanceláří z Brna, ale do turecké Antalye už v sobotu večer v naplánovaném čase nevzlétlo.

Od země se odlepilo až včera večer, a to s více než denním zpožděním. A také se zhruba polovinou cestujících, zbytek se vrátil domů a žádá vrácení zaplacených peněz.

Problém způsobilo pozemní vzduchové zařízení ASU využívané pro snazší nastartování letounu. To provozuje letiště, pro letadlo ale není běžně bezpodmínečně potřebné – každé totiž má podobné vlastní na palubě. O tom, zda využije to letištní, se rozhoduje pilot na základě aktuální situace. ASU na ostravském letišti však letadlo nenastartovalo a nová jednotka musela přijet z Prahy. Zástupci ČSA a letiště zkoumají, kde je chyba.

Aerolinky oznámily, že poskytly cestujícím občerstvení a ubytování, část pasažérů ale cestovním kancelářím oznámila, že už na dovolenou letět nechce. Server Tn.cz citoval některé cestující, že letadlo mělo problémy už při letu z Brna, prý zvláštně vibrovalo. Ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček poznamenal, že z Brna letadlo odletělo bez problémů, které by zaznamenali.

„Použili vzduchový startér ASU, to ale není nic výjimečného. Týdně ho u nás několik letů využije, závisí na žádosti pilota,“ dodal. Jde o stejné zařízení, s nímž měli problém v Mošnově.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!