Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dovolenou začali dnem na letišti

Česko

BRNO/OSTRAVA Měli si užívat dovolenou v Turecku, místo toho strávili den na letišti v Mošnově nebo v nedalekých hotelích. Přibližně dvě stovky turistů tam čekaly na letadlo Airbus A310 provozované Českými aeroliniemi. To do Mošnova převezlo klienty cestovních kanceláří z Brna, ale do turecké Antalye už v sobotu večer v naplánovaném čase nevzlétlo.

Od země se odlepilo až včera večer, a to s více než denním zpožděním. A také se zhruba polovinou cestujících, zbytek se vrátil domů a žádá vrácení zaplacených peněz.

Problém způsobilo pozemní vzduchové zařízení ASU využívané pro snazší nastartování letounu. To provozuje letiště, pro letadlo ale není běžně bezpodmínečně potřebné – každé totiž má podobné vlastní na palubě. O tom, zda využije letištní, se rozhoduje pilot na základě aktuální situace. ASU na ostravském letišti však letadlo nenastartovalo a nová jednotka musela přijet z Prahy. Zástupci ČSA a letiště zkoumají, kde je chyba.

Aerolinky oznámily, že poskytly cestujícím občerstvení a ubytování, část pasažérů ale cestovním kancelářím oznámila, že už na dovolenou letět nechce. Server Tn.cz citoval některé cestující, že letadlo mělo problémy už při letu z Brna, prý zvláštně vibrovalo. Ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček poznamenal, že z Brna letadlo odletělo bez problémů, které by zaznamenali. „Použili vzduchový startér ASU, to ale není nic výjimečného. Týdně ho u nás několik letů využije, závisí na žádosti pilota,“ dodal. Jde o stejné zařízení, s nímž měli problém v Mošnově.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...