Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za Drahošem stojí mladí politici či Svěrák, za Zemanem Akce D.O.S.T a senioři

Česko

  15:38
PRAHA - Před blížícím se druhým kolem prezidentské volby oběma finalistům vyslovují podporu různá sdružení či osobnosti. Za Jiřího Drahoše se v pondělí postavily organizace mladých sociálních demokratů, lidovců, konzervativců, TOP 09 a Zelených.

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. foto: Matouš René

Současného prezidenta podpořila Akce D.O.S.T. nebo v zastoupení Vlasteneckého fóra předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. V pondělí to oznámili v tiskových zprávách a na tiskové konferenci.

Drahošova chyba? Dal Zemanovi prostor, aby nasadil masku hodného politika, míní expert

Zástupci pěti organizací sdružujících mladé členy politických stran vydali společné prohlášení k druhému kolu prezidentské volby. Shodli se v něm na podpoře Drahošovi. Prohlášení, ve kterém zdůrazňují význam a vliv prezidentské funkce v Česku, podepsali Mladí sociální demokraté, Mladí lidovci, Mladí konzervativci, Mladí zelení a TOP tým.

Prezident by měl podle nich svoji formální i neformální činností přinášet do celé společnosti stabilitu, slušnost, vzájemný respekt a úctu k ústavnosti. Lépe tyto předpoklady podle nich naplňuje Drahoš. Poznamenali, že nadcházející volby budou mít zásadní význam pro politické i společenské dění v ČR a obraz země v zahraničí v následujících nejméně pěti letech.

Zemana podporuje Rada seniorů

Naopak na Zemanovu stranu se v pondělí postavil Vodička. Současný prezident podle něj prošel „zkouškou ohněm“, když byl po roce 1968 vyhozen z práce. Bývalý předseda Akademie věd podle Vodičky nikdy neprojevil zásadový postoj. „Miloš Zeman v těžkých dobách nezklame, je bojovník ne za sebe, ale za druhé,“ řekl Vodička.

Boj o Hrad bude těsný: Drahoše chce 47 %, Zemana 43 %, desetina ještě váhá, tvrdí průzkum

Úřadujícího prezidenta podpořila na stejné tiskové konferenci také Rada seniorů ČR. Její předseda Zdeněk Pernes novinářům v pondělí řekl, že se Zeman vyzná v potřebách seniorů, zastává se jich a podporuje pravidelné valorizace penzí. Zemana se chystá volit i válečný veterán Pavel Vranský. Řekl, že politika je řemeslo jako každé jiné a Zeman se jí na rozdíl od svého soupeře vyučil, protože prošel všemi jejími stupni.

Fotbalisté Šmicer a Chovanec kopou za Drahoše

Podporu Zemanovi vyjádřili i zástupci Akce D.O.S.T. V čele s předsedou Petrem Bahníkem uvedli, že ačkoliv Zeman není odpůrcem EU, plně ho podporují. Doufají, že jako prezident bude dalších pět let „statečně hájit naši vlast proti invazi mimoevropských populací a bude i nadále hájit české národní zájmy“, uvedli v prohlášení.

Na stranu obou finalistů prezidentského klání se přiklonila řada osobností společenského života. Drahoše podporuje třeba režisér Zdeněk Svěrák, fotbalisté Vladimír Šmicer a Jozef Chovanec, herci Bolek Polívka a Martin Dejdar, zpěvačka Marie Rottrová, hudebník Petr Janda nebo astronomvědec Jiří Grygar. Za Zemanem dlouhodobě stojí zpěvák Daniel Hůlka, umělec František Ringo Čech, režisér Zdeněk Troška nebo sportovní střelec Jan Kůrka.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...