Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Drásavý tanec WWW

Česko

Na novém albu WWW potvrdili, že mantinely hip hopu jim prostě nestačí

Ondřej Anděra aka Sifon, mozek originální skupiny WWW, je nesporný talent. A jestliže u debutu Neurobeat, vydaného po letech (ne)existence, vůbec nebylo jasné, zda se nejedná jen o jednorázový výkřik, čerstvě vydané druhé album Tanec sekyr je jasným důkazem životaschopnosti celého projektu.

Až po shlédnutí živého vystoupení si uvědomíte, jakou proměnou prošli WWW během tří let od první nahrávky. Tanec sekyr je nápaditou, kompaktní, barvami hýřící reakcí na šedivou zónu takzvaného alternativního mainstreamu, kam se dnes schová vše „pro mladé“, od Monkey Business až po Vypsanou fixu. Jde o vyspělé album, jehož sílu stvrzuje konstatování, že posluchač během padesáti minut nedostane šanci se nudit. Přes jednoduché kritérium, které splňuje jen minimum tuzemských interpretů, se přehupuje autorský tandem Anděra/Typlt, vkusně podporovaný Milesou a DJ Brainym Thugem, s nebývalou lehkostí.

Temné, ale energické Hra slov, pocitově zabarvené plochy a studené, přesto rytmicky variabilní beaty navazují nit tam, kde umřel trip hop, přičemž nezapomínají přecházet na divočejší inspirace – tu zaslechnete ozvěnu grime diktátu, jinde se lesknou breakbeatové úlomky.

Devizou nejcennější je pak schopnost práce se slovem, kterou špičkový rytmizátor Sifon jen při minimálních úpravách originálu dovádí na hranici dosud myslitelného. Textový odkaz ctí odklon od fádní řeči ulice a vulgarismů a spíše vnáší do rapování zneklidňující témata. Odcizování, stále rychleji postupující technologie a ušetřeny nejsou ani atomicky přesně pitvané lidské charaktery. Hodnotit jednotlivé tracky nelze, tento materiál je natolik pulzní hmotou, že pokaždé překvapí jinou položkou.

Celkovému vyznění konceptu prospěl zvukový dohled Ondřeje Ježka, projevujícího se opět precizností brusiče diamantů. Zážitek z alba násobí grafika z dílny Michala Škapy a Vladimira 518. A nelze opomenout ještě jeden podstatný detail – nejednoznačnost. Jestliže u valné většiny tuzemských nahrávek je taková vlastnost jen znakem vnitřní nejistoty, v případě WWW jde o jasnou přednost. Není těžké se ztotožnit s uceleným pohledem Anděrovy multitalentované osobnosti, rádi proto přijmete fakt, že na albu nenarazíte na hostující MCs, na zoufalá intra nebo fádní závěr. Deska Tanec sekyr se změnila v manifest, bez ohledu na to, zda vás víc přitahuje alternativa, nebo střední proud. Proto také návštěvníci křtu v pražském klubu Roxy ve všední den zaplnili téměř beze zbytku rozlehlé prostory, jako by šlo o víkendovou party.

Fenomén WWW ožívá, vlévá optimismus do žil, a dokonce naznačuje, že původní česká tvorba po hubených letech, jen občasně protínaných jmény Michael’s Uncle, Načeva, PSH nebo Gnu, zvedá hlavu. V takovém kontextu pak Tanec sekyr není žádnou skrytou hrozbou, ale spíše očistnou lázní, díky které začíná originální tvorba opět dýchat i bez impulzů odumírajících mediálních kanálů 20. století. U tváře na obalu, který je volně stáhnutelný v tiskovém rozlišení na webu skupiny (www.myspace. com/neurobeat), byl popřen rozdíl ve vnímání tekuté vody, igelitu a ledu. Podobným způsobem by teď mohly ztrácet kontury hudebních škatulek vytvořených za účelem adresnějšího prodeje.

Nejen pro příznivce žánru Sugestivní obsah Tance sekyr není předurčen k poslechu jedinou, v tomto případě hiphopovou subkulturou, ani nemá ambici zaujmout na první poslech. Jde o typ populární hudby, tak jak se ji naučilo vnímat hudební publikum v případě N. W. A., Massive Attack, Primal Scream nebo The Prodigy. Ptáte se, zda jde o desku roku? Momentálně ano.

***

HODNOCENÍ LN ***** WWW: Tanec sekyr

Bigg Boss, 2009

Tanec sekyr

Vydání alba se přes půl roku posouvalo, pokřtěno nakonec bylo 12. května v Roxy. „Těšte se na tanec veškerého nářadí ve vašem kumbálu,“ vzkazují poťouchle WWW.

Autor: