Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dražbě dominoval Václav Boštík

Česko

PRAHA Ve víkendové aukci českého moderního umění druhé poloviny 20. století, kterou v kongresovém sále ČNB uspořádal aukční dům Dorotheum, byl nejdráže prodaným obrazem olej „Bez názvu“ Václava Boštíka. Jeho vyvolávací cena byla stanovena na 2,6 milionu korun. Nový majitel si dílo ze 70. let odnesl za konečnou cenu přes 4,08 milionu korun, což je nejvyšší zaplacená cena za dílo tohoto autora.

S láskou, krejčímu

Obraz pochází ze slavné, ale na trhu dosud neviděné sbírky krejčovské rodiny Hromádkovy. Krejčí Hromádka oblékal Václava Špálu, Jana Zrzavého a jiné umělce, kteří mu platili svými díly. V duchu rodinné tradice pak Hromádka mladší šil obleky Václavu Boštíkovi. Stali se z nich velmi dobří přátelé, a přestože tento obraz jinak mistr tvrdošíjně odmítal pustit z rukou, panu Hromádkovi ho věnoval.

Úspěšný byl i obraz Vladimíra Janouška Kyvadlo na obzoru z roku 1970: po urputném souboji skončil na 700 tisících Kč. Za 800 tisíc byl vydražen obraz Květy Válové Pokání a stejné ceny dosáhlo i dílo její sestry Jitky Úděl. Za 750 tisíc korun bylo vydraženo dílo Adrieny Šimotové Židle z roku 1971.

Netradičně uspořádaná aukce - zájemci vybírali z cíleně sestaveného vzorku české poválečné tvorby - vzbudila velký zájem sběratelů a investorů. Vydraženo bylo 60 procent z nabízených uměleckých předmětů v hodnotě přes 22 milionů korun, což je nejlepší výsledek v historii českého trhu s moderním uměním.

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč