Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DreamWorks zdraví Čínu

Česko

Premiéru má Kung Fu Panda sice až za týden, ale už včera mohly děti vidět film v některých kinech

Poté co Shrek získal Oscara a vydělal téměř půl miliardy dolarů, se počítačem generované animované filmy pevně usadily v americké filmové produkci. Loni touhle dobou lákal do kin krysí šéfkuchař v Ratatouille, letos si cestu mezi letní hity razí Kung Fu Panda.

Přestože fascinace z nových už počítačem tvořených animovaných filmů odezněla a výrobní náklady stoupají, dva hlavní lídři v oblasti počítačové animace studia Disney/Pixar a DreamWorks posílají každoročně do kin jeden celovečerní „animák“. V pomyslném souboji je zatím úspěšnější Pixar, zakladatel žánru, snímkem Příběh hraček z roku 1995. Pixarovské snímky – Úžasňákovi nebo Hledá se Nemo – jsou finančně i umělecky úspěšnější. DreamWorks se zase může pyšnit prvním Oscarem pro film Shrek v kategorii nejlepší animovaný celovečerní film, kterou americká filmová a televizní akademie založila jako odezvu na nástup animace v roce 2001. Po vlažném přijetí Pana včelky (2007) zkouší DreamWorks Animation, sekce odštěpená od mateřského studia DreamWorks v roce 2000, štěstí s pandím mladíkem Po, který z nenaplňující existence prodavače nudlové polévky uniká do snění o kariéře kung fu bojovníka. Řízením osudu je vybrán jako příští dračí bojovník, jenž jediný se může postavit zosobněnému zlu v podobě kung fu odpadlíka. Klasický příběh o překonávání překážek a cesty za zdánlivě nemožným snem se odvíjí podle standardního scénáře, v němž nechybí fáze odmítnutí mistrem, fáze tréninku a konečné vítězství nad zlem. Inspiračně je Panda mixem klasických kung fu filmů, Rockyho, hvězdných válek – mistr Shifu je takový malý klon mistra Yody – a estetiky Tygra a draka.

Už můžu na oběd, mistře?

Předvídatelný příběh, který nemá šanci překvapit, se tvůrci snaží přebít mixem technicky bezchybně zvládnuté animace (škoda jen, že animace nevyužívá svých bezbřehých možností a zůstává u v podstatě realistických bojových scén), závalem kreativních obrazových nápadů i jemného infantilního humoru.

Na rozdíl od Shreka, jehož sofistikovaný humor přilákal do kin i dospělé publikum, aniž by odradil děti, je Panda cílená primárně na dětského diváka. Vtipné narážky a náznaky ustoupily slapstickové komice a průpovídkám Pandy, které hlas i chování propůjčil komik Jack Black. Hlasový casting už je, jak se stalo u animovaných filmů tradicí, hvězdný a výjimečně dobrý. Jack, kterého jeho přítel herec Seth Rogen označuje za pandu z jedné osmnáctiny, dodává pandě nezaměnitelný charakter stejně jako Dustin Hoffman svému mistru Shifu. Pětici bojovníků zosobňujících tradiční bojové styly – tygřici, opičáka, zmiji, kudlanku a jestřába – namluvili Angelina Jolie, Jackie Chan, Lucy Liu, Seth Rogen a David Cross.

Přestože se Kung Fu Panda bude muset dost ohánět, aby se co se tržeb týká dostala na úroveň „shrečí“ trilogie, dobromyslný čínský medvídek s nadváhou a slabostí pro jídlo, který má ale duši bojovníka, jako koncept, zdá se, funguje.

Za dvacet dní v kinech vydělal 232 milionů dolarů. Zatím se tak řadí v žebříčku počítačových animovaných filmů na 16. místo. Jedno je už teď téměř jisté, v nejbližších měsících stoupne počet přihlášek do kroužků bojových umění, protože právě akčnost a sportovní duch je poselství, které film nabízí v atraktivním pestrobarevném balení ovlivněném východní estetickou.

Víc než schopnost pandy udělat rozštěp jsou na snímku zajímavější jiné věci. Například není náhodou, že DreamWorks vyrobili film odehrávající se v Číně, s čínským tématem a čínským národním zvířátkem v hlavní roli v roce konání Olympiády v Pekingu. Stejně jako ostatní průmyslová odvětví, i zábavní koncerny se snaží prosadit na otevírajícím se čínském trhu. Vzhledem k dovozní politice komunistické Číny, která dovoluje import jen omezeného počtu amerických/hollywoodských filmů ročně, se producenti musí naučit předvídat trh a odhadnout, co by mohlo u dovozní komise uspět. Vzhledem k tradici rodinných animovaných filmů v Číně mají filmy jako Kung Fu Panda slušné vyhlídky, přestože hrozí, že by, podobně jako před časem Mulan podle klasické čínské legendy z produkce Disney, vzbudit negativní odezvu kvůli nakládání s čínským kulturním dědictvím. Zatímco je jasné, jak příběh Kung fu pandy skončí, zajímavé bude sledovat, jak si v kinech povede robotický Wall-E, kterým Pixar kontruje v souboji potenciálních letních hitů a jenž přijde do kin 14. srpna. Panda, nebo roztomilý robot?

***

Milníky animace

Éru počítačově animovaných celovečerních filmů odstartovalo v roce 1995 studio Pixar snímkem Příběh hraček.

Snímek Shrek (2001) studia DreamWorks získal jako první Oscara v kategorii nejlepší animovaný celovečerní film.

Úžasňákovi (2004) posunuli digitální animaci zase o kousek dál a celosvětově vydělali Pixaru 631 milionů dolarů. jin

HODNOCENÍ LN ***** Kung fu Panda (USA, 2008) Režie: Mark Osborne, John Stevenson Scénář: Jonathan Aibel, Glenn Berger Hrají (hlasy): Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, Jackie Chan a další Distribuce v ČR: Bontonfilm Premiéra v ČR: 3. 7. 2008

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...