Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drobilova kauza zkouší pevnost koalice

Česko

Opoziční ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Věci veřejné chtějí vysvětlení premiéra Nečase, žádají ho o schůzku

PRAHA Nečasovu vládu čeká další zkouška. Ve středu přišla o jednoho z ministrů a příští týden bude ve sněmovně bojovat o důvěru. Po čtyřech měsících si znovu otestuje, zda za ní stojí všech 118 koaličních poslanců. A to v době, kdy politickou scénou otřásá korupční kauza na ministerstvu životního prostředí. Hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě chce příští úterý opoziční ČSSD. A už si na to u předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) objednala i mimořádnou schůzi. Koalice, která má ve sněmovně pohodlnou většinu, se ale nemá čeho bát. Pokud ji neoslabí vlastní Věci veřejné.

Zatímco sociální demokraté chtějí Nečasův kabinet potrápit kvůli údajné korupci ve Státním fondu životního prostředí rovnou na poslanecké schůzi, véčkaři si chtějí skandál vyříkat ještě před ní na jednání koalice. Obě strany přitom spojuje stejný motiv – vadí jim, že premiér Petr Nečas (ODS) od poloviny října věděl o údajné manipulaci zakázek ve Státním fondu životního prostředí, a nepodnikl zásadní kroky.

„Chceme si vynutit jasnou reakci předsedy vlády a jeho jasné jednoznačné odpovědi na všechny otázky, které v této souvislosti jako hlavní opoziční strana pokládáme,“ řekl ke svolání mimořádné schůze úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. VV zase požádaly Nečase o urychlený návrat z evropského jednání v Bruselu. „Kauza vrhá stín na prioritní programový bod této vlády eliminovat korupci v zemi, což je zejména pro Věci veřejné naprosto klíčový pilíř vládní spolupráce,“ uvedla místopředsedkyně VV Karolína Peaková. „Jsme přesvědčeni, že situace vyžaduje okamžité koaliční jednání,“ dodala.

Případ vyšel najevo v úterý, kdy ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) odvolal šéfa fondu Libora Michálka, svého poradce Martina Knetiga a náměstka fondu Dušana Fibingra poslal na nucenou dovolenou. O den později pak rezignoval i ministr sám, když ho kompromitovaly tajné nahrávky Michálka a reportéra Janka Kroupy.

Zástupci ODS a TOP 09 ale věří, že další následky mít už kauza pro vládu nebude. „Myslím, že koalice drží pohromadě. Máme dost úkolů a musíme zahájit reformy,“ řekl místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak zdůraznil, že za Nečasem stojí. „Je to vnitřní záležitost ODS. A premiér Petr Nečas má naši plnou důvěru, že tu situaci zvládne,“ uvedl Kalousek.

Drobila možná nahradí jeho náměstek Až vláda přečká hlasování o důvěře, čeká ji ještě hledání Drobilova nástupce. Podle informací LN je nyní v ODS favoritem na tento post Ivo Hlaváč, současný Drobilův náměstek, který na ministerstvu řídí sekci technické ochrany životního prostředí. „Je to určitě jedna z variant,“ řekla LN další náměstkyně resortu Rút Bízková. „Přišlo by mi to logické,“ dodala.

Špičky ODS nicméně tvrdí, že se o nástupci Drobila bude teprve jednat. „Budeme to řešit příští týden,“ řekl LN jeden z vysoce postavených členů strany. A není vyloučené, že bude po postu poptávka i u jiných stran koalice. Premiér Nečas ale LN sdělil, že ODS životní prostředí nepustí.

***

HLASOVÁNÍ O VLÁDĚ

Poslanecká sněmovna hlasovala v historii samostatného Česka o vyslovení nedůvěry vládě už sedmkrát. Úspěšný byl pouze jediný pokus 24. března 2009. Tehdy ve sněmovně propadla vláda Mirka Topolánka.

* 26. 9. 2003: Špidlova vláda ustála pokus o sesazení. Proti vládě bylo 98 poslanců ODS a KSČM.

* 20. 6. 2007: Topolánkova vláda odolala návrhu ČSSD na vyslovení nedůvěry. Proti vládě bylo 97 sociálních demokratů a komunistů.

* 1. 4. 2005: Grossova vláda přežila. Proti kabinetu hlasovalo 78 poslanců (ODS, KDU-ČSL a nezařazený Tomáš Vrbík).

* 5. 12. 2007: Topolánkova vláda odolala druhému návrhu na vyslovení nedůvěry. Pro sesazení kabinetu hlasovalo 97 poslanců.

* 30. 4. 2008: Topolánkova vláda ustála třetí pokus o sesazení. Proti vládě bylo 98 poslanců (ČSSD, KSČM a nezařazený bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý).

* 22. 10. 2008: Topolánkova vláda přežila čtvrtý pokus o sesazení.

Proti vládě hlasovalo 96 poslanců ČSSD a KSČM.

* 24. 3. 2009: Topolánkova vláda padla. Proti vládě hlasovalo 101 poslanců. K opozici se připojili čtyři poslanci z koaličního tábora.

Autor:

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...