Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Zastavit dalšího Hitlera.“ Český investor dal 50 milionů na drony pro Ukrajinu

Šéf armády generálporučík Karel Řehka a populární herec Ondřej Vetchý si prohlíží drony, které se kompletují pro Ukrajinu. Každý z nich unese až tříkilogramovou zátěž. foto: Projekt Nemesis

Drony Nemesis dostaly vzpruhu. Český investor Jan Barta projektu věnoval 50 milionů korun. Za ty je možné vyrobit na deset tisíc dronů, které poputují na Ukrajinu. Právě to je také cílem projektu, do kterého se zapojily osobnosti jako herec Ondřej Vetchý nebo šéf armády Karel Řehka.
  12:01

„Žijeme v době, která se stále více podobá druhé polovině třicátých let dvacátého století. Nemohl bych žít sám se sebou s vědomím, že jsem neudělal víc, abych zastavil dalšího Hitlera,“ napsal na síti X investor Barta,

„Ve světle republikánského váhání a na památku Navalného dám za každé sdílení 100 dolarů na FPV drony pro Ukrajinu,“ dodal investor, do jehož portfolia patří například americký Groupon nebo české Aukro.

Dvaceti tisíc sdílení svého příspěvku dosáhl Barta den po vyhlášení výzvy. „2 miliony dolarů. Hotovo. Slava Ukraini!,“ napsal investor na síť X. Ten dále uvedl, že chce motivovat další k podpoře Ukrajiny a navíc uctít památku Alexeje Navalného.

„Za padesát milionů korun vyrobíme zhruba pět tisíc FPV dronů. Panu Bartovi velice děkujeme, jeho příspěvek je nejen výraznou podporou, ale také signálem dalším investorům. S agresí se musí bojovat a právě tyto drony jsou na bojišti velice účinné. V roji jsou schopny překonat obranu a zničit techniku za stovky milionů,“ řekl redakci iDNES.cz jeden ze zakladatelů projektu Milan Mikulecký.

Spolek D chce pořídit takzvané FPV drony, které umožňují operátorovi sledovat obraz přenášený dronem v reálném čase pomocí speciálních brýlí. Motto sbírky je „vidět znamená vyhrát“.

Konstrukce dronů je přizpůsobena konkrétnímu užití ukrajinskou obranou a bude se mu nadále přizpůsobovat. Podle bezpečnostního analytika Mikuleckého je dron nejen velmi rychlý, ale unese zhruba tříkilogramovou zátěž.

Rusko, které zahájilo útok na Ukrajinu 24. února 2022, podle spolku brzy pochopilo význam dronů v boji a zavedlo jejich masovou výrobu. „Rusku se tak dnes v počtu dodávaných FPV dronů podařilo několikanásobně přečíslit ukrajinskou stranu a na bojišti je tento fakt čím dál, tím více znát,“ sdělil spolek.

Mezi zakladateli spolku Skupina D jsou herec Ondřej Vetchý, zmíněný bezpečnostní analytik Milan Mikulecký, Mikuláš Kroupa a Martin Kroupa z Post Bellum, Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky nebo investor a člen aktivních záloh armády Jan Veverka. Čestným předsedou spolku je náčelník generálního štábu armády Karel Řehka.

Svým názvem Skupina D odkazuje ke Zvláštní skupině D, která vznikla za druhé světové války v roce 1941 ve Velké Británii pro výběr a výcvik československých parašutistů k výsadku na území okupovaná nacistickým Německem.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč