Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Systém Drozd vloni využilo přes 200 tisíc lidí, nejvíc turisté v Řecku

Kampaň ministerstva zahraničních věcí ČR za účelem propagace cestovatelského systému DROZD byla letos mimořádně úspěšná. Zdroj: MZV ČR foto: MZV ČR

Za loňský rok se do cestovatelského systému Drozd zaregistrovalo přes 207 tisíc lidí, nejvíce cestovatelů bylo v Řecku a Egyptě a vyjížděli hlavně o prázdninách. V úterní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničí, které prostřednictvím systému rozeslalo téměř 62 tisíc SMS zpráv.
  16:32

Nejvíce se cestovatelé registrovali do Řecka, šlo o 26 853 případů, dále do Egypta (20 771), Turecka (15 934), Itálie (11 357) a Chorvatska (10 006). Nejfrekventovanějšími měsíci byly podle úřadu červenec a srpen.

Podle prosincových dat ministerstva loni v létě opět vyrazilo nejvíc Čechů na dovolenou do Chorvatska, zhruba 800 tisíc. Následovaly Řecko s 640 tisíci návštěvníky a Itálie s 470 tisíci. Velmi oblíbenými destinacemi podle ministerstva pak letos byly také Albánie a Portugalsko včetně Madeiry a Azorských ostrovů.

Česká diplomacie loni poprvé Drozd, který funguje od roku 2009, výrazně propagovala. Kampaň podle marketingových odhadů zaznamenaly více než čtyři miliony lidí ve věku od 15 do 64 let, uvedl v září úřad. Pro propagaci resort využil své sociální sítě, bannery na webových stránkách i reklamy na venkovních plochách, například na vlakových nádražích v 15 českých městech nebo v pražském metru.

Pokud se lidé před cestou v systému Drozd registrují, může je pak ministerstvo zahraničí kontaktovat pomocí e-mailu nebo SMS zpráv, když se v konkrétní destinaci stane mimořádná událost. Občané i ministerstvo tak mohou předejít náročnému řešení některých konzulárních případů, které s sebou často nesou i zvýšené finanční náklady cestovatelů.

Autoři: ,