Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Druhé zkoušky nebudou všude

Česko

  10:24
BRNO - Mnohem větší naději, že budou studovat na státním gymnáziu, mají letos v Brně ve srovnání s žáky pátých tříd opět deváťáci. Převis poptávky po čtyřletém studiu je totiž mnohem příznivější než u víceletých škol.

Školačky - ilustrační foto foto: Tomáš HájekLidové noviny

Mladším školákům navíc šance klesla i proto, že kraj rozhodl otevřít o dvě primy méně než vloni. „Budoucích primánů se nám ale přesto hlásí jen nepatrně více,“ podotkla zástupkyně ředitele gymnázia na třídě Kpt. Jaroše Miluše Přikrylová. Zda budou z redukce těžit soukromé školy, je předčasné spekulovat „To se ukáže až při druhém kole. Zatím se nám do osmiletého studia hlásí šestnáct dětí, bereme dvacet,“ upřesnil ředitel privátního Ekogymnázia Petr Halíř. Více žáků než vloni však už nyní evidují na soukromém Moravském gymnáziu. „Hlásí se asi o třetinu více dětí, než můžeme přijmout. Převis jsme měli vždycky, avšak letos je dětí nejen ještě více, ale uchazeči jsou i kvalitnější,“ pochvaluje si ředitelka Eva Sobotová.

Na nezájem si nestěžují ani církevní školy. Na Biskupské gymnázium se hlásí do čtyřletého studia asi sto třicet dětí na tři třídy, zájemců o dvě otevírané primy je kolem stovky. Na Cyrilometodějské střední škole evidují pro osmileté studium zhruba šedesát přihlášených na jednu otevíranou třídu.

Termín pro podání přihlášek vypršel ve středu. Podle údajů, které ještě nemusejí být definitivní, si na státních školách relativně velké naděje mohou dělat ti, kteří si na přihlášce vyplnili čtyřleté studium na gymnáziu Elgartova. „Došlo kolem stovky přihlášek, v prvním kole budeme brát dvaasedmdesát dětí. V druhém pak dobereme dalších asi osmnáct,“ uvedl pro LN ředitel školy Tomáš Papírník. „Děti přijaté z druhého kola bývají lepší než ti poslední z prvního,“ tvrdí. Druhou naději dají deváťákům i na Klasickém a španělském gymnáziu Vejrostova, kde budou otevírat jednu třídu a mají nyní na čtyři desítky přihlášených.

To ředitel gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač o vypsání druhého kola ani neuvažuje. „Při převisu, jaký máme, je to zbytečné. Výběr je dost velký, aby se k nám propracovali dobří studenti,“ míní Kovač. Schopnosti si přijde prověřit na 170 deváťáků, šanci studovat má devadesát z nich. O druhém kole neuvažují ani na gymnáziu Křenová. „Proboha, proč?“ reagoval spontánně ředitel Miloš Jaroš. Přihlášeno je asi dvě stě padesát dětí, otevírat se budou čtyři třídy po třiceti žácích. Ani na Vídeňské druhé kolo pravděpodobně nevypíší. „Letos máme asi osmdesát přihlášek, brát budeme šedesát studentů,“ upřesnil zástupce ředitele Ladislav Kvapil. O čtyřleté všeobecné studium na třídě Kpt. Jaroše projevilo zájem 77 žáků, berou padesát.

Páťáky čeká na státních školách větší konkurence. „Poptávka je asi třikrát vyšší, než můžeme uspokojit,“ uvedl zástupce ředitele Jiří Macků z Vejrostovy. Na gymnáziu T. Novákové je stav obdobný, na třídě Kpt. Jaroše je to ještě o něco horší. „Na jednu všeobecnou třídu se hlásí 144 dětí, do třídy matematické máme přes osmdesát přihlášek,“ sdělila Přikrylová.
Autoři:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...