Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhé zlato Sáblíková vydřela

Česko

Česká rychlobruslařka získala třetí medaili, Beckertovou ale na trati 5000 metrů porazila těsně

VANCOUVER/PRAHA Mise splněna! Martina Sáblíková si může ve Vancouveru odškrtnout svůj poslední olympijský úkol.

Česká rychlobruslařka podle očekávání ovládla závod na 5000 metrů a na své nejoblíbenější trati vyhrála s náskokem 48 setin vteřiny před Stephanii Beckertovou.

Dokážete si vůbec představit pohádkovější závěr olympiády?

Vždyť Sáblíková ke zlatu a bronzu z předchozích závodů na 3000 a 1500 metrů přidala druhou zlatou medaili, což před ní z českých sportovců dokázali na jedněch olympijských hrách jen Emil Zátopek, Věra Čáslavská a Martin Doktor.

A co víc: v pouhých dvaadvaceti letech se stala teprve čtvrtou rychlobruslařkou v historii, která na olympiádě ovládla závod na tři i pět kilometrů, tedy obě nejdelší tratě.

Beckertová nahnala strach Sáblíková se na rozdíl od svého prvního závodu na tři kilometry vydala na ovál až v poslední jízdě, takže už dopředu věděla, jaký čas bude stačit na zlatou medaili.

Ana startu musela být hodně nervózní. Němka Beckertová, která v letošní sezoně dokázala se Sáblíkovou na dlouhých tratích jako jediná držet krok, totiž v předposlední jízdě nasadila laťku hodně vysoko.

Pětikilometrovou trať prolétla ve výborném čase 6:51,39, což byl jen o1,3 sekundy horší čas než letošní maximum Sáblíkové.

Česká hvězda se však nenechala rozhodit a na své parádní trati, které vládne už tři roky, od prvních metrů nasadila tempo, které mohlo všechny české fanoušky u televizních obrazovek uklidnit: na každém mezičase byla o více než vteřinu rychlejší než mladá Němka.

Náskok nakonec udržela „Martina to musela od začátku rozjet hodně rychle. Byl to hodně dramatický závod,“ přiznal v České televizi rychlobruslař Miroslav Vtípil.

V závěru totiž Sáblíková začala nepatrně ztrácet, jako by se na jejím výkonu projevilo vyčerpání z předchozího závodu na 1500 metrů. Ten totiž Beckertová nejela. Sáblíková navzdory tomu vjížděla do posledního kola s takovým náskokem, že se český sen o dalším triumfu stával reálnější.

A opravdu - Sáblíková protnula cílovou čáru v čase 6:50,91. Byl to sice až její šestý nejlepší čas na „pětce“ v kariéře, ale na olympijské zlato nakonec stačil.

Zcela vyčerpaná Sáblíková pak mohla začít slavit. Vždyť po německé biatlonistce Magdaleně Neunerové je druhým nejúspěšnějším sportovcem na hrách ve Vancouveru.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...