Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Dubček, Ginsberg a hořící Paříž

Česko

Nový projekt Studia Továrna s názvem Políbila Dubčeka (1968 - čas utopie) má dnes veřejnou generálku, první provedení se koná 22. září a premiéra bude 15. října v rámci festivalu ... příští vlna / next wave... 2008.

PRAHA Projekt, který režíruje Viktorie Čermáková, má tři díly. Autorem prvních dvou částí Hoří už Paříž a Políbila Dubčeka je dramatik Karel Steigerwald, třetí část tvoří Zrychlené srdce španělského autora Franciska Nievy. Jde o „postabsurdní“ komedii, která se zabývá intelektuální a citovou prázdnotou následující po euforii roku 1968. Hra u nás dosud nebyla uvedena a představí se v ní Gabriela Míčová, Stanislav Majer a Jan Lepšík. Hra o zatčení Dubčeka a osudu dívky, jež ho políbila Hoří už Paříž je sborová montáž, která zachycuje vznik studentských bouří v květnu 68. Představí se v ní studenti Vyšší odborné herecké školy v Praze. Druhý Steigerwaldův text Políbila Dubčeka je groteska o zatčení Dubčeka, o moskevském jednání v srpnu 1968 a o osudech dívky, která políbila Dubčeka a chtěla políbit Brežněva. Dubčeka vytvoří Ondřej Pavelka, Brežněva Jiří Štrébl, Brežněvovou Lucie Roznětínská a prezidenta Svobodu Václav Knapp. Dívku, která políbila Dubčeka, hrají dvě herečky - tu z roku 1968 Aneta Krausová a „po dvaceti letech“ Eva Salzmannová, Zdena Hadrbolcová ztvární postavu Allena Ginsberga.

„Tématem celého projektu je rok 1968 a jeho okolnosti. Měl by to být groteskní pohled na dějiny. Když jsem napsal hru Horáková versus Gottwald, uvědomil jsem si, že bych měl asi nějak pokračovat. Vždycky jsem se snažil psát hry v určitých uskupeních, takhle v osmdesátých letech vznikly mé texty o národním charakteru. Takže jsem se rozhodl napsat tři hry o dějinách 21. století, dvě už mám a přemýšlím o třetí, která se nejspíš bude týkat roku 1989,“ říká Steigerwald.

Podle Steigerwalda se jednotlivé části různě prolínají a postavy jimi volně procházejí, třeba revolucionáři z první částí fungují i v té druhé -když je Dubček internován, chodí si ho fotografovat. „Použili jsme dobovou muziku, od Smetany až po bigbít, a výpravu udělala Zuzana Krejzková,“ dodává.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!