Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Dubnové večery ozdobí čtyři planety

Česko

Nestává se tak často, aby byly na večerním nebi patrné hned čtyři planety: Merkur, Venuše, Mars a Saturn. V kombinaci s jarní oblohou – hvězdokupami i barevnými dvojhvězdami – se tak naskýtá příležitost k velmi zajímavé procházce oblohou. Ty úplně nejlepší podmínky přitom nastávají už od 4. do 13. dubna, kdy budeme mít v tomto roce nejlepší výhled na planetu Merkur. Nejprve ve společnosti Venuše, a ve čtvrtek 15. dubna dokonce i v přítomnosti úzkého srpku Měsíce.

Jako první určitě nad severozápadním obzorem zahlédneme jasnou Venuši, zhruba hodinu po západu Slunce pak směrem doprava dolů najdeme i o něco slabší Merkur. Tato planeta se na první pohled podobá Měsíci, avšak bez tmavých moří. Při pohledu ze Země na něm ale nic zajímavého nezahlédneme. Kromě „ohnivé“ planety lze v dubnu zvečera sledovat i Venuši, Mars, který se pohybuje poblíž hvězdokupy Jesličky v souhvězdí Raka, a Saturn v Panně. Na ranní obloze pak září Jupiter vycházející zhruba hodinu před Sluncem.

Šeříková, nebo azurová hvězda?

Jarní obloha však nabízí i krásně zabarvené dvojhvězdy, které jsou skvělým cílem pro větší dalekohledy. Například deset stupňů nad Arkturem ze souhvězdí Pastýře najdeme epsilon Bootis (druhá nejjasnější stálice tohoto souhvězdí), považovanou za jednu z nejhezčích známých dvojhvězd.

Od významného pozorovatele první poloviny 19. století Friedricha G. W. Struveho si dokonce vysloužila poetické označení Pulcherrima z latinského „nejkrásnější“. Budeme-li v literatuře pátrat po epsilon Bootis, pak narazíme také na její alternativní pojmenování Izar, které vychází z arabského označení „izar“, v překladu opasek, podvazkový pás či bederní rouška.

Jako dvojhvězdu si epsilon Bootis prohlédneme v kvalitním dalekohledu o průměru objektivu 10 centimetrů, za horších pozorovacích podmínek však k jejímu rozlousknutí nemusí stačit i výrazně větší přístroje. Pulcherrimu tvoří jasnější, výrazně oranžová stálice, kterou v úhlové vzdálenosti tři vteřiny doprovází sytě modrozelený průvodce. Té si jako první všiml už 9. září 1779 britský pozorovatel William Herschel, který v popisu barevných tónů použil přirovnání „načervenalá“ a „šeříková“. Naopak jiný pozorovatel Admirál Smith v 19. století zvolil odstín „bledě oranžový“ a „azurově zelený“.

Není třeba zoufat, pokud obě hvězdy uvidíme v jiných tóninách. Barevné odstíny všech stálic jsou obecně velmi nevýrazné a výsledný dojem závisí také na citlivosti našeho zraku, kontrastu s okolím, jasnosti hvězd a neklidu atmosféry. Namodralost či zelenkavost slabých průvodců dvojhvězd pak mnohdy vzniká jako klamavý odstín k oranžovému či žlutému nádechu jasnější hvězdy.

O autorovi| JIŘÍ DUŠEK, Autor je astronomem ve Hvězdárně a planetáriu M. Koperníka v Brně

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!