Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jurečka představil online aplikaci na důchody. Desetina žádostí přes ni bude úspěch

Česko

  8:03aktualizováno  9:36
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka společně s ředitelem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Františkem Boháčkem, představili novou on-line žádost o důchod. Jurečka předem avizoval, že žádanka bude součástí ePortálu ČSSZ. „Mám radost, že můžeme představit další velký krok digitalizace,“ řekl Jurečka s tím, že se jedná o obrovský posun.

Ministr doplnil, že klíčové je to, aby žadatel měl identitu občana či bankovní identitu. „Bude to možné i ze zahraničí,“ uvedl dále Jurečka. Podle jeho slov se jedná o změnu, která se odehrává i v jiných státech EU.

„Pamatujeme na to, aby aplikace byla uživatelsky přívětivá. Nehrozí to, když by se člověk odpojil, že by se mu žádost ztratila nebo by se mu neuložily nahrané údaje a dokumenty,“ pokračoval ministr s tím, že žádost o důchod by mohla zabrat zhruba 10 minut. „Vítejte v 21. století,“ doplnil Jurečka.

Nejen žádost o starobní důchod

Ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček poté ukázal, jak aplikace bude fungovat. „Žádost je rozdělena do tematických oddílů. Žádost lze vyplnit postupně nebo na přeskáčku,“ pokračoval Boháček s tím, že žadatel během vyplňování uvidí také odhad své penze.

Boháček poté uvedl, že žádat je možné nejen o starobní důchod, ale například také o invalidní či vdovský. „Klient na žádosti může pracovat i několik dnů, než si bude jistý, že všechno správně vyplnil,“ doplnil Boháček. Podle něj by měla časem fungovat také služba, kdy si žadatel požádá o online konzultaci.

Podle Boháčka by bylo úspěchem, kdyby v příštím roce požádalo o důchody online 10 procent žadatelů. „Můj odhad je, že to bude 5 až 10 procent,“ uvedl.

Uvedená změna jde ruku v ruce s dlouhodobou strategii ČSSZ. Například od září zdražila služba doručení penze poštou o šest korun. Za zaslání se lidem místo dosavadních 29 korun z důchodu strhne 35 korun. ČSSZ ve svém tehdejším prohlášení mimo jiné uvedla, že doporučuje nechat si peníze posílat na bankovní účet.

V rámci reformních změn v systému penzí představil Jurečka svůj návrh v začátcích listopadu. Důchodový věk by se měl podle něj navázat na dobu dožití a stanoví se každý rok lidem, kterým bude 50 let. Minimální penze by měla odpovídat 20 procentům mzdy. Podle prvotních předpokladů by změny měly začít platit od roku 2025.

Důchodový věk v Česku by se měl postupně dál zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Stanovit se má minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy.

„Budeme nastavovat flexibilní transparentní mechanismus. Důchody porostou o tisíc korun ročně v průměru,“ řekl v minulosti Jurečka.

Dodal, že se rodí méně dětí, což se podílí na poměru pracujících. Lidé se také dožívají vyššího věku. „To je nediskutovatelný parametr. Toto se nám pro další tři dekády nepodaří změnit,“ řekl nedávno Jurečka.

Autoři: ,

Dům k rekonstrukci 285 m2 v blízkosti San Giovanni Alla Vena
Dům k rekonstrukci 285 m2 v blízkosti San Giovanni Alla Vena

San Giovanni alla Vena, 56010 Vicopisano, Province, San Giovanni alla Vena, 56010 Vicopisano, Province of Pisa,, Itálie
4 309 500 Kč