Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Důchodkyně pletou pro miminka v inkubátoru

Česko

OLOMOUC Podomácku pletené ponožky a čepice využívá novorozenecké oddělení olomoucké fakultní nemocnice ke zvýšení komfortu několikadenních miminek, a to i v inkubátorech. Pro nemocnici je pletou důchodkyně z různých míst Olomouckého kraje.

Primář novorozeneckého oddělení Lumír Kantor tvrdí, že oblečení na drobné děti by nemocnice v konfekci nepořídila. „Ruční pletení je pro nás velká pomoc. Každé dítě se po porodu ocitá v prostředí, kde je teplota výrazně nižší než v matčině děloze, a novorozenci mnohem snadněji podléhají chladu,“ vysvětlil lékař.

Nejmenší čerstvě narozené děti mají obvod hlavy pouhých 23 centimetrů a celé jejich tělo měří kolem 35 centimetrů. „Proto jsme uvítali, když se před časem ozvala paní z Milenova na Hranicku s kamarádkami a také jedna starší dáma z Domova pro seniory v Radkově Lhotě na Přerovsku a nabídly nám jako dar vlastnoručně pletené oblečení pro novorozence. Loni se k nim přidala ještě sedmaosmdesátiletá paní z Otaslavic na Prostějovsku,“ popsal Kantor dodavatele.

Právě Zdeňka Škondrová z Otaslavic uvedla, že ji těší, když může ve svém věku nejmenším dětem v porodnici pomoci. „Pletla jsem vždycky ráda. Nejprve svým dětem, později vnoučatům,“ řekla bývalá vedoucí otaslavických potravin. „Zpočátku jsem měla problém najít tu správnou velikost. Těm drobečkům bylo pořád všechno velké. Nechtělo se mi už ani věřit, že by ty děti byly malinké jako panenka,“ vzpomněla. Zatím miminka viděla jen na fotografiích, teď má od primáře slíbenou i návštěvu novorozeneckého oddělení. „Až bude lepší počasí, určitě se tam podívám,“ podotkla. Pletené oblečení je v nemocnici v oběhu až do „roztrhání“.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...