Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pavel i Jurečka budou znovu vyzývat ANO k jednání o důchodové reformě

Česko

  8:32aktualizováno  17:15
Prezident Petr Pavel trvá na tom, že důchodová reforma je nutná. „Snahu o dosažení kompromisu nevzdávám,“ řekl Pavel o jednání s ministrem práce a sociálních věcí a předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou. „Nemůžeme přihlížet, jak se deficit na důchodovém účtu zhoršuje. Konat musíme, když nebudeme konat teď, tak ten problém bude ještě horší,“ zdůraznil Pavel.

Vidí prostor pro to, aby se ještě mezi prvním a druhým čtením návrhu důchodové reformy ve Sněmovně, někdy na přelomu května a června uskutečnil kulatý stůl, na němž by se hledal kompromis na podobě důchodové mezi koalicí a opozicí.

„Budu se snažit i nadále zprostředkovat jednání, ať už za účasti hnutí ANO, případně dalších aktérů. Hovořili jsme o možnosti svolat kulatý stůl za účasti nejen zástupců tripartity, ale také odborníků,“ řekl prezident Pavel.

„Opět oslovím hnutí ANO a jejich experty,“ uvedl také Jurečka.

„Je to reforma, na kterou tato země čeká 34 let. Ta reforma se týká dětí a vnoučat dnešních starobních důchodců,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí.

Jurečka dorazil na Hrad, aby Pavlovi představil konečnou podobu svého návrhu. Na jednání vlády chce v koalici domluvený návrh přinést 30. dubna.

„Vláda přijme důchodovou reformu, protože je to naše odpovědnost. My jsme to slíbili lidem a protože nic jiného žádná odpovědná vláda nemůže udělat, než přijmout důchodovou reformu, jinak to špatně dopadne. Opozici jsme nabízeli, nabízíme přijďte s nějakým řešením, pojďte se s námi bavit. Nic z toho se ale neděje,“ řekl v pondělí premiér Petr Fiala.

Politici ANO nepřišli, na Hradě byly cedulky s jejich jmény

Původně mělo jít na Hradě o jednání prezidenta, Jurečky a zástupců opozičního ANO. To ale účast na schůzce dopisem na Hrad zrušilo.

„Nejvyšší představitelé vlády říkají, že důchodovou reformu prosadí i bez nás,“ zdůvodnil postoj ANO předseda stínové vlády a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček. „Odmítáme dělat vládě stafáž,“ uvedl Havlíček.

To, že měli dorazit i politici ANO, tak připomínaly v pondělí na Hradě na stole jen cedulky se jmény Karla Havlíčka, šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové a stínového ministr práce a sociálních věcí Aleše Juchelky.

ANO nyní říká, že když Jurečkovy návrhy, které odmítá nazývat důchodovou reformou, koalice v parlamentu prosadí, po volbách do Sněmovny je reviduje, když bude ve vládě.

Babiš navrhuje zastropovat věk odchodu do důchodu 65 let

„Po tom nedorozumění, kdy pan prezident říkal, že něco naši odsouhlasili, nebyla to pravda, zápis jsme neakceptovali, oni ho nechtěli změnit, jsme dospěli k názoru, že tu nejsme proto, abychom jim radili,“ řekl předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš ve svém podcastu Sorry jako.

„Oni jsou ve vládě, tak ať to vyřeší,“ uvedl také Babiš.

„My jsme jasně definovali v tom dopise, co chceme. Zastropovat věk odchodu do důchodu 65 let. Nechceme měnit možnost jít do předčasného důchodu, nechceme to zkracovat. Chceme motivovat důchodce, kteří chtějí pracovat. Není dobré, když ten důchodce pracuje, odvede státu sto tisíc a za to dostane sto korun měsíčně. To chceme navýšit,“ prohlásil ve svém podcastu Babiš o dopisu, který hnutí ANO poslalo prezidentu Pavlovi.

„Pan premiér v roce 2022 řekl, že nechce prodlužovat věk odchodu do důchodu,“ argumentuje Babiš.

Koalice chce zvyšovat věk odchodu do důchodu podle prodlužování doby dožití

Jurečkův návrh, na němž se shodla pětikoalice, počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování doby dožití, s nižším výpočtem nových penzí, se zavedením minimálního důchodu ve výši 20 procent průměrné mzdy či s odpuštěním odvodů 6,5 procenta pracujícím starobním důchodcům a důchodkyním místo navyšování jejich penze za práci navíc.

Jurečka také řekl, koho chce na seznamu těžkých profesí s nárokem na předčasnou penzi bez jejího krácení. Mají to být například některé zdravotní sestry, skláři, kováři nebo lidé pracující v lesnictví. „Zedníci, kamnáři, dlaždiči, modeláři, slévači, svářeči... Je to poměrně dlouhý výčet,“ řekl ministr.

Sněmovna by vládní návrh mohla začít projednávat v květnu a dá se očekávat, že i tentokrát dojde na obstrukce i na noční jednání, jako když se loni pětikoalice prosazovala nižší růst mimořádných důchodů. Nakonec koalice prosadila svou, když stanovila pevný čas hlasování. A svůj postup pak vláda uhájila i u Ústavního soudu, na který se ANO obrátilo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!