Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krach jednání o důchodové reformě. ANO odmítá přijít, Jurečka ji pošle vládě

Česko

  12:46aktualizováno  14:37
Na další jednání na Hradě o důchodové reformě s prezidentem Petrem Pavlem a s ministrem práce a sociálních věcí a předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou už hnutí ANO v pondělí nepůjde. „Nejvyšší představitelé vlády říkají, že důchodovou reformu prosadí i bez nás,“ zdůvodnil postoj ANO předseda stínové vlády Karel Havlíček.

„Odmítáme dělat vládě stafáž,“ uvedl v pátek místopředseda Sněmovny a ANO Havlíček.

Hnutí ANO také už nyní říká, že když Jurečkovy návrhy, které odmítá nazývat důchodovou reformou, pětikoalice v parlamentu skutečně prosadí, po příštích volbách do Sněmovny je reviduje. Pochopitelně když bude ve vládě.

„Nedovedu si představit, že by tento paskvil byl spravitelný,“ prohlásila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Uvedla pro iDNES.cz, že jejímu hnutí vadí zásadní věci, jako je zvyšování věku odchodu do důchodu podle doby dožití, jak s tím pětikoaliční vláda počítá.

„Pro nás to je natolik citlivá politická otázka, že je to pro nás nepřekročitelné,“ zdůraznila Schillerová. Česká republika v těchto letech podle ANO na důchody vydává zhruba 8 procent hrubého domácího produktu, což ji řadí mírně nad průměr zemí OECD.

Správnou cestou penzijní reformy vidí ve hledání nových zdrojů, omezení šedé ekonomiky, důsledném výběru daní, snižování výdajů státu, podpoře hospodářského růstu a porodnosti. „Pro nás je zcela zásadní, že se musí vytvořit druhý pilíř, motivační pilíř, spojený s investicemi,“ říká Havlíček.

Přitom když v roce 2013 druhý pilíř penzí prosadila tehdejší pravicová vláda Petra Nečase, kabinet sociálního demokrata Bohuslava Sobotky, v němž byl šéf ANO Andrej Babiš vicepremiérem a ministrem financí, druhý pilíř rušil.

To, že se hnutí ANO pondělní schůzky na Hradě nezúčastní, oznámila v pátek Kancelář prezidenta republiky.

ANO totiž poslalo na Hrad dopis, že jednání je zbytečné, když premiér a předseda ODS Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura řekli, že důchodovou reformu přijmou bez ohledu na jednání s opozicí.

Fiala totiž řekl na volebním kongresu ODS v Ostravě minulý týden, že jeho vláda je připravena prosadit důchodovou reformu i bez hnutí ANO. V tomto volebním období na to má sílu, opírá se totiž o 108 hlasů ve Sněmovně.

„Chci vám naprosto vážně říci, že tato vláda důchodovou reformu prosadí, ať už k tomu opozice hlasy dá, nebo ne. Je to jeden z hlavních slibů této vládní koalice. A my tento slib našim voličům splníme. I kdybychom měli v Poslanecké sněmovně bydlet a přespávat,“ řekl Fiala v projevu na kongresu ODS, než ho strana pošesté potvrdila v čele strany.

Postoj ANO označil za hazardování s budoucností státu a s budoucností všech občanů, kteří půjdou v následujících deseti a více letech do důchodu.

Jurečka předloží svůj návrh vládě 30. dubna

„Mě to mrzí,“ reagoval na postoj ANO ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Řekl, že on na Hrad na schůzku s prezidentem Petrem Pavlem dorazí. A návrh důchodové reformy, jak se na ní shodla koalice, předloží vládě 30. dubna.

„Do druhého čtení jsem připraven s opozicí jednat, hůl nad tím nelámu,“ odvětil Jurečka na dotaz iDNES.cz, zda to, že se rozhodl předložit reformu vládě, znamená, že už nevidí prostor pro kompromis s hnutím ANO.

Příkřeji se vyjádřil premiér Fiala. „Proč hnutí ANO zrušilo další jednání o důchodové reformě? Protože se zkrátka na ničem dohodnout nechce. Nemají žádný plán, nejsou schopní přijít s alternativními návrhy, umějí jenom bořit, strašit lidi a hájit zájmy svého šéfa,“ uvedl na sociální síti X.

Další jednání se zástupci ANO a koalice považuje nyní prezident Pavel za bezpředmětné.

S Jurečkou a s trojicí zástupců ANO – s Havlíčkem, Schillerovou a poslancem Alešem Juchelkou - o reformě jednal 28. března.

Mluvil o tom, že se všechny strany shodly, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat. „Shodli jsme se i na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnosti prodlužovat, to je naprosto nezbytný parametr. Debatu povedeme nadále o tom, jakým způsobem se bude vypočítávat věk odchodu do důchodu a jakým způsobem se bude schvalovat. Jestli to bude nějaký dlouhodobý automatický mechanismus nebo jestli se budeme ubírat v nějakých krocích po časových obdobích, to je ale technikálie,“ řekl Pavel.

Hned na Hradě to popřela Schillerová. „My jsme se bavili o přístupu, o způsobu, jakým to nastavit, zda tam nastavit strop, což by byla spíše pro nás cesta, zda tam zachovat ten pětiletý interval, a nebo tam nechat automatiku, kterou navrhuje ministr práce a sociálních věcí,“ řekla na Hradě Schillerová. Jejím slovům, že hnutí ANO je pro to strop důchodového věku, ale tehdy někteří nevěnovali moc pozornost.

Zástupci opozičního hnutí pak dohodu, že je třeba zvyšovat věk odchodu do důchodu, opakovaně popřeli i v dalších dnech. A ANO se ohradilo i proti zápisu o schůzce na Hradě. „Některá naše vyjádření byla dezinterpretovaná, zejména co se týká prodlužování odchodu věku do důchodu,“ řekl Havlíček.

Koalice počítá se zvyšováním důchodového věku podle prodlužování délky dožití

Pětikoalice počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování doby dožití, s nižším výpočtem nových penzí, se zavedením minimálního důchodu ve výši 20 procent průměrné mzdy či s odpuštěním odvodů 6,5 procenta pracujícím starobním důchodcům a důchodkyním místo navyšování jejich penze za práci navíc.

Ministr práce a sociálních věcí Jurečka také řekl, koho chce na seznamu těžkých profesí s nárokem na předčasnou penzi bez jejího krácení.

Mají to být například některé zdravotní sestry, skláři, kováři nebo lidé pracující v lesnictví. „Zedníci, kamnáři, dlaždiči, modeláři, slévači, svářeči... Je to poměrně dlouhý výčet,“ řekl ministr.

Sněmovna by vládní návrh mohla začít projednávat v květnu a dá se očekávat, že i tentokrát dojde na obstrukce i na noční jednání, jako když se loni pětikoalice prosazovala nižší růst mimořádných důchodů.

Nakonec koalice prosadila svou, když stanovila pevný čas hlasování. A svůj postup pak vláda uhájila i u Ústavního soudu, na který se ANO obrátilo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!