Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Duhový průvod prošel Prahou, policie zadržela sedm lidí

Česko

  13:29aktualizováno  16:08
PRAHA - Několikatisícový dav účastníků pochodu hrdosti homosexuálů vyrazil po jedné hodině odpolední z Václavského náměstí. Na akci dohlížely desítky policistů, podle odhadů se ho zúčastnilo na 10 000 lidí. Průvod, v němž nechyběly alegorické vozy, duhové vlajky a hudební aparatury, skončil na Střeleckém ostrově, kde bude festival pokračovat koncertem.

Průvodem vyvrcholil v Praze festival homosexuálů Prague Pride. foto: ČTK

K průvodu se připojili i známé osobnosti. V duhovém průvodu byl Jiří Paroubek s manželkou, režisér Fero Fenič, herec Bolek Polívka, v čele šla socioložka Jiřina Šiklová. Prague Pride přišel podpořit stejně jako loni prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. Dorazil společně se synem, který sbírá podpisy pro jeho kandidaturu. "Přišel jsem, protože je třeba podporovat toleranci," řekl pro Lidovky.cz Dienstbier, který společně se synem který sbíral podpisy pro svou prezidentskou kandidaturu.

ČTĚTE TAKÉ:

Účastníci průvodu se na Václavském náměstí shromažďovali už od dopoledne. Do průvodu přišli s duhovými vlajkami, balonky, pestrobarevnými tričky či havajskými věnci. Nechyběly ani některé extravagantní převleky. Většina lidí je ale oblečena civilně. Přímo u sochy svatého Václava si lidé vyráběli transparenty s hesly jako 'Jednotně za právo na odlišnost', 'Ježíš nás miluje všechny' či 'Všichni dýcháme stejný vzduch'.

Policie před začátkem pochodu odhadovala počet jeho účastníků na tři až čtyři tisíce, po konci průvodu odhad zvýšila až na 10 tisíc. Předvedeno bylo sedm lidí pro podezření z přestupku, zejména kvůli verbálním útokům a chybějícím dokladům totožnosti, uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.  Dvojnásobný počet potvrzují i organizátoři.

Prague Pride

Trasa karnevalu vede na Můstek a přes ulici 28. října a Národní na Střelecký ostrov, kde bude následovat koncert. Vystoupí na něm třeba Dara Rolins, Toxique, romští Bitumen Beat, The Tap Tap či izraelští The Young Professionals. Vstup je zdarma. Trasu průvodu letos pořadatelé přesunuli z náměstí Republiky a Příkopů na Václavské náměstí.

Účastníci karnevalu se na Václavském náměstí před startem pochodu mísili s odpůrci pochodu z řad mladých křesťanů, kteří jim rozdávali letáky odsuzující přehlídku sexuálních menšin v ulicích.

Předvedeno bylo však sedm lidí pro podezření z přestupku, zejména kvůli verbálním útokům a chybějícím dokladům totožnosti, sdělil  mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

"Jsem tu kvůli toleranci a abych se pobavila," řekla Pražačka Petra, která na karneval přišla se svou přítelkyní. Podobně hovořili i další účastníci pochodu. "Chci si užít hezký den, bude to veselý průvod a dobrý koncert," řekl Pavel, který rovněž na akci zamířil se svým přítelem.

"Necítím se nijak odstrkovaný, ale stále jsou v Česku oblasti, kde není situace homosexuálů jednoduchá, například pokud někdo z páru má děti, nebo je chtějí adoptovat," řekl.

Akci předcházela demonstrace ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T. Shromáždění svolali na obranu hrdosti lidí, které označují za normální. Festival považují za obscénní, představuje prý "nevkusné vnucování ideologie homosexualismu". Na akci promluvil mimo jiné prezidentův vicekancléř Petr Hájek, který shromážděným tlumočil pozdrav Václava Klause. Pochod Hájek označil odpudivou frašku a Prague Pride za náborovou akci homosexualismu.

Prezident, který již loni kritizoval festival i politiky za jeho podporu, se i letos stal terčem některých transparentů. Účastníci duhového pochodu mu adresovali hesla jako 'Klausoše do koše' či 'Přiznej barvu, Kikino'.

Někteří politici a organizace naopak přišli vyjádřit pochodu homosexuálů podporu. Pochod podpořila Strana zelených, Mladí sociální demokraté či Amnesty International. Na akci se objevil také americký velvyslanec Norman Eisen.

Zatímco loňský první ročník měl ukázat, že komunita gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů v Česku žije a je součástí společnosti, cílem letošní přehlídky je posílit respekt k jinakosti. Pořadatelé se rozhodli představit hlavně skupiny, o nichž se mnoho neví, třeba život homosexuálních Romů, transsexuálů či postižených gayů a leseb. Jedním z hlavních témat je i rodičovství.

Autoři: ,