Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Duka stane v čele českých biskupů od května

Česko

PRAHA Česká biskupská konference včera novinářům představila nové vedení. Předsedou si biskupové zvolili pražského arcibiskupa Dominika Duku, jak se předpokládalo. Jeho zástupcem bude dosavadní předseda, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Funkce si předají k 1. květnu. Generálním sekretářem zůstává apoštolský exarcha Ladislav Hučko.

Do stálé rady byli zvoleni biskupové František Radkovský z Plzně a František Lobkowicz z ostravskoopavské diecéze.

Předseda konference není v nadřazené pozici vůči ostatním biskupům. Každý biskup je suverénem ve své diecézi. Biskupská konference koordinuje jejich činnost a udává jim směr. Předseda konference může být považován za mluvčího katolické církve například pro jednání s vládou.

Duka chápe novou funkci předsedy konference na jednu stranu jako další starost navíc, zároveň ale uznává, že je prakticky výhodné spojit funkce českého katolického primase a předsedy České biskupské konference. Pražský arcibiskup je totiž často v kontaktu s představiteli vlády, institucí i různých církví se sídlem v Praze, snáze se pak mohou rozvíjet jednání. „Když lidé spolu hovoří a jednají, tak je vždycky větší naděje na oboustranný kompromis a dohodu,“ řekl Duka.

Obě funkce najednou zastával v 90. letech kardinál Miloslav Vlk. Do čela biskupů byl zvolen v roce 1991, kdy se stal i pražským arcibiskupem a primasem české katolické církve.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!