Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důkazy stojí na třech pilířích

Česko

Co bylo na výzkumu, který odhalil systém obrany a růstu rostlinných buněk určitým směrem, nejtěžší? Dokázat platnost hypotézy, že osm bílkovin odpovědných za boj s vetřelcem a za růst buněk skutečně spolupracuje. Čeští vědci společně se zahraničními experty přinesli důkazy opřené o tři sloupy: biochemii, cytologii a genetiku.

Čeští odborníci pomocí biochemických metod analyzovali směs vytvořenou z rostliny huseníček a dokázali, že osm proteinů drží stále pohromadě.

Vědci na univerzitě v německém Tübingenu popsali strukturu bílkovin a pak jejich geny porovnávali s již přečtenou dědičnou informací huseníčku. Kombinací biochemických protilátek přímo „četli“ bílkoviny speciální metodou pro určování proteinů.

Odborníci na americké univerzitě v Oregonu provedli podstatnou část výzkumu. Analýzou genů osmi bílkovin potvrdili to, co už dokázali čeští odborníci, že proteiny drží pohromadě. Američtí vědci zároveň zjistili jejich funkci. Vypínali a zapínali jednotlivé geny pro tvorbu konkrétní bílkoviny a pozorovali, jak protein přestává působit nebo naopak začíná účinkovat. Například se přestal tvořit pylový láček nebo výhonky huseníčku vyrostly výrazně méně než při normální činnosti genů. Když vědci zastavili tvorbu některé bílkoviny, ztratila buňka schopnost růst určitým směrem.

Práce mezinárodního týmu je unikátní tím, že přináší nové důkazy o existenci komplexu bílkovin, o jejich spolupráci a vzájemném ovlivňování.

Článek o poznatcích získaných mezinárodním týmem vědců uveřejnil odborný časopisu Plant Cell a jejich práce zaznamenala mezi experty po celém světě značný ohlas.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!