Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dukla slavila potřicáté v řadě

Česko

Veslařské Primátorky: definitivně se potvrdilo, že sen o reprezentační osmiveslici se rozplynul

PRAHA Dobří holubi se vracejí. Platí to i ve veslování. Jedenatřicet let po svém prvním vítězství v závodě pod pražskými mosty usedl legendární kormidelník Oldřich Hejdušek do osmiveslice Dukly a dovedl ji k jistému triumfu. V jedenapadesáti letech!

„Loni jsem nejel, zastoupil mě Jirka Pták, letos mě přemluvili. Já to těm klukům vlastně dlužil,“ usmíval se Hejdušek, s 21 vítězstvími rekordman Primátorek.

Osma Dukly ovládla 96. ročník slavného závodu potřicáté v řadě s převahou pěti vteřin nad sestavou veslařů lehkých vah. Naposledy armádní veslaři nevyhráli v roce 1979, kdy je porazilo společenství Olomouce, Brna a Tatry Smíchov. Ojedinělý rodinný primát „Kdybychom nevyhráli, bylo by to špatné, vždyť v Dukle jsou nejlepší veslaři v republice,“ pokýval hlavou nestárnoucí Václav Chalupa (41). Navršil svůj patnáctý primátorský triumf, z toho jich pět slavil v závodě skifařů.

Hodlá snad útočit na Hejduškův rekord?

„Těžko říct, sportovní život si prodlužuji vždy po roce, uvidíme na podzim. Letos mě však už začíná zastupovat syn, ve finále dorosteneckých osmiveslic dojel čtvrtý. Budu mít zdatného nástupce,“ těší se Chalupa. A jelikož Primátorky v 60. letech vyhrál také jeho otec, může Chalupům brzy patřit ojedinělý rodinný primát.

Primátorkami vzal za své sen svazových činovníků o účasti vítězné osmiveslice v závodě SP za dva týdny v Mnichově.

„Kluci ze čtyřky veslují krapet jinak než Chalupa s Makovičkou z dvojky a Jirka s Dolečkem z párové skupiny. Cítí to sami. Na Primátorky jeli skvěle, ale není to na to, aby v Mnichově zlomili světové posádky,“ sdělil trenér Petr Blecha šéfovi svazu Jiřímu Kejvalovi.

„Natrénovat dobře osmu by chtělo práci od začátku sezony, kterou už máme rozjetou v malých disciplínách,“ doplnil veslovod vítězů Karel Neffe.

Nečekaný výsledek se nezrodil ani v závodech skifařů. „Bylo to těžší než dřív, soupeři jeli dobře. Ale od Vyšehradu už byl klid, vyrušila mě jen letící labuť. A spravil jsem si chuť,“ připomněl Ondřej Synek týden starou příhodu ze SP ve Španělsku, kde mu kvůli rákosu na kormidle uniklo finále.

Mezi skifařkami porazila rovněž s převahou Miroslava Knapková lepšící se Jitku Antošovou, obě pak usedly do vítězné osmy Slavie. „Závod na skifu byl těžší, ale na osmě se radost násobí,“ smála se Knapková.

Výsledky - muži - skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Synek (Dukla Praha) 7:00,58, 2. Babač (SR/Piešťany) 7:10,72, 3. Lůžek (Slavia Praha) 7:14,72. Osma (Primátorky): 1. Dukla (Neffe, Bruncvík, Horváth, Chalupa, Makovička, Doleček, Gruber, Jirka - Hejdušek) 5:42,78, 2. Dukla/Smíchov/Beroun 5:47,82, 3. Dukla/Slavia/Blesk/Pardubice/ČVK Praha 5:48, 95. Ženy: Skif (O stuhu Podolí): 1. Knapková 7:35,26, 2. J. Antošová (obě Slavia) 7:44,11, 3. Richterová (Smíchov) 8:20,32. Osma: 1. Slavia (Knapková, J. Antošová, Stillerová, Kopecká, G. Vařeková, B. Vařeková, Pazderková, Francová, korm. Soukupová) 6:32,91, 2. Pardubice/Třeboň/Děčín/Olomouc 6:43,02, 3. Curych (Švýc.) 6:46,21.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!