Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dům hrůzy Afghánistán

Česko

Francouzsky píšící Afghánec Atík Rahímí (1962) není českému publiku úplně neznámý. Po skvělé próze Země a popel se nyní tento tak trochu literární exot představuje novelou Tisíc domů snu a hrůzy (nakl. FRA).

Atík Rahímí se narodil v Kábulu, kde studoval na francouzsko-afghánském gymnáziu. V roce 1984 utekl přes Pákistán do Francie. Rahímího román Země a popel byl nadšeně přijat francouzskou literární kritikou a jeho filmová adaptace si vybojovala uznání poroty na festivalu v Cannes. Za poslední opus nazvaný Kámen trpělivosti získal prestižní Goncourtovu cenu.

Podobně jako román Země a popel, příběh starého muže, který prchá s ohluchlým vnukem ze Sověty vybombardované afghánské vesnice, i Tisíc domů snu a hrůzy se odehrává v této středoasijské zemi v osmdesátých letech, tentokrát však v hlavním městě Kábulu. Narážky na sovětskou okupaci zde nejsou ale tak jasné jako v Rahímího první knize. Kábul je vykreslen jako jakýsi tajemný labyrint strachu, lidé žijí schovaní za zdmi domů, a když vycházejí ven, nikdy nevědí, jestli se ještě živí vrátí.

Tak se i hlavní hrdina knihy, student Farhád, probouzí zbitý v cizím domě, kde mu neznámé dítě říká otče. Přemýšlí, co je to za divný sen, a postupně se rozvzpomíná, že pil s kamarádem Enájatem u starého mistra tajně víno a cestou domů ho přizabila afghánská milice. Stavení, kde se postupně probouzí k životu, obývá se synem Jahjou tajemná mladá žena Mahnáz.

Hrůzyplný snový příběh se postupně skládá dohromady. K Fahrádovi doléhají hlasy minulosti. Útěchou je mu nejen odvážná Mahnáz, která si neustále odhrnuje z tváře pramínek vlasů, ale i vyprávění starých moudrých mužů, jejichž zlomky se mu vynořují z paměti.

Atík Rahímí sděluje čtenářům poselství, kterému je překvapivě dobře rozumět právě díky roztříštěnému, jaksi postupně se rozplétajícímu příběhu. Hrůza a beznaděj prostupují úsečné dialogy, gesta a výkřiky. Tradiční středoasijská literární symbolika se prolíná s francouzskou lehkostí. Útlá kniha Tisíc domů snů a hrůzy je, ač by to po přečtení prvních stránek čtenář nejspíš nepředpokládal, knihou, která pohltí.

***

Atík Rahímí: Tisíc domů snu a hrůzy

130 stran, FRA 2009

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...