Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Dumky žalky, Leontýnka opustila svět smrtelníků

Česko

Dana Vávrová * 9. srpna 1967 * 5. února 2009

MNICHOV/PRAHA Ve věku pouhých jedenačtyřiceti let ve čtvrtek v Německu zemřela Dana Vávrová. Herečka a režisérka českého původu, mladší sestra Hany Heřmánkové, podlehla rakovině.

Českému divákovi zůstala Vávrová v povědomí především jako představitelka Leontýnky, dcery rytíře Brtníka z oblíbené muzikálové pohádky Ať žijí duchové! Oldřicha Lipského. Tehdy jí bylo devět let a od té doby si zahrála v několika dalších tuzemských filmech či seriálech - například Jak se točí Rozmarýny, Arabela, My všichni školou povinní, Pan Tau či Bambinot. Objevila se také v komedii Kulový blesk či v Amadeovi a dalších filmech. Uspěla rovněž v německém televizním seriálu Kousek nebe, v němž ztvárnila židovskou dívku.

Poté, co se provdala za německého kameramana a režiséra Josepha Vilsmaiera, žila v Mnichově. Filmu zůstala věrná, vytvořila řadu postav ve snímcích svého muže, věnovala se sama režii a na přelomu tisíciletí se vrátila rovněž jako herečka do českého filmu (Početí mého mladšího bratra či Zatracení).

Více informací na straně 15

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!