Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dusík opouští vládu. Nehodlá se dívat na obnovu Prunéřova

Dosavadní ministr životního prostředí Jan Dusík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosavadní ministr životního prostředí Jan Dusík. | foto: ČTK

PRAHA Ministr životního prostředí Jan Dusík nominovaný Stranou zelených se rozhodl odejít z vlády. Důvodem je společností ČEZ plánovaná obnova tepelné elektrárny Prunéřov, s kterou ministr nesouhlasí. O svém postoji mluvil odpoledne s premiérem Janem Fischerem. Předseda vlády mu ale řekl, že už není čas na další zvažování a Dusík proto podal rezignaci.

Dusík to oznámil na tiskové konferenci k plánované obnově elektrárny Prunéřov, ke které si nechalo ministerstvo životního prostředí zpracovat posudek od norské společnosti DNV. Zelení Dusíkovu rezignaci podpořili a premiéra Fischera požádají o schůzku v nejbližších dnech.

DNV ve své zprávě tvrdí, že projekt Prunéřova předložený společností ČEZ nesplňuje požadavky na nejlepší dostupnou technologii ve dvou oblastech. Použitá technologie nedosahuje požadované čisté termální účinnosti 42 procent a dále překračuje požadovaný emisní limit pro oxid uhelnatý.

Ministr životního prostředí chtěl na jejím základě požádat společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace, nebo připravila kompenzační opatření. "Ve své funkci jsem se vždy snažil důsledně postupovat v souladu se zákonem a chránit zdraví lidí a životní prostředí. Pro toto již v této vládě necítím prostor," oznámil Dusík.

Mluvčí vlády Roman Prorok uvedl, že podle premiéra není vhodné rozhodnutí opakovaně odkládat. Zejména proto, že zákonné lhůty pro takové rozhodnutí již uplynuly. "V žádném případě však premiér rozhodnutí samotné neovlivňoval, neboť vždy plně respektoval, že je to záležitost odborné i věcné kompetence a odpovědnosti ministra životního prostředí" upozornil Prorok.

Rozdíl v technologii: 200 000 tun navíc CO2 navíc

ČEZ elektrárnu projektoval s termální účinností na 39 procent. Podle expertů z DNV rozdíl mezi požadovanou a plánovanou účinností by ročně znamenal o 200 000 tun emisí oxidu uhličitého více.

Ministr Dusík požadoval po premiéru Fischerovi změnu koncepce elektrárny Prunéřov, jenže předseda vlády požadavek neakceptoval a žádal rychlé rozhodnutí resortu životního prostředí. Ministerstvo poté k projektu nevydalo stanovisko, protože prý nemůže ve věci rozhodnout, a Dusík rezignoval.

"Premiér mé rozhodnutí neakceptoval a požádal mne o bezodkladné vydání stanoviska EIA. Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces EIA, je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko," prohlásil Dusík.

ČEZ se nejdříve hodlá seznámit se závěry zprávy. "Posíláme na MŽP žádost dle zákona o svobodném přístupu k informacím o zaslání zprávy a současně žádáme DNV o zveřejnění anglického originálu zprávy, aby se mohla porovnat věrohodnost verze hodnotící zprávy komentované nevládními organizacemi," uvedla mluvčí společnosti Eva Nováková.

Kdo je to Jan Dusík

Narodil se 25. dubna 1975. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze a management životního prostředí na univerzitě v Oxfordu. Od 30. listopadu 2009 je ministrem životního prostředí ve vládě premiéra Jana Fischera.

V 90. letech vedl ústřední kancelář Hnutí Brontosaurus a působil jako konzultant v oblasti evropského práva životního prostředí. Od roku 1998 s krátkou přestávkou působí na ministerstvu životního prostředí, kde připravoval mimo jiné podmínky pro vstup ČR do EU v oblasti životního prostředí. V letech 2003 až 2004 pracoval v Evropské komisi v Bruselu na Generálním ředitelství pro životní prostředí. Od dubna 2007 do listopadu 2009 byl prvním náměstkem ministra životního prostředí s odpovědností za zahraniční vztahy, legislativu a státní správu.

Od června 2008 je členem Strany zelených (SZ), kvůli vstupu do vlády členství ve straně vloni v říjnu přerušil. Vedl kandidátku Strany zelených při loňských volbách do Evropského parlamentu, ve kterých zelení neuspěli. Jan Dusík je ženatý, má jednoho syna.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!