Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vládě věří nejméně lidí od dob Nečase, odvracejí se od ní i vlastní voliči

Prezident Petr Pavel. foto: Úřad vlády

Důvěra vládě je rekordně nízká, věří jí jen pětina lidí. Z politických institucí nejvíce občanů důvěřuje Ústavnímu soudu. S nástupem Petra Pavla do funkce se významně zvýšila důvěryhodnost prezidenta, kterému důvěřuje přes půlku lidí. Míra důvěry českých občanů v ústavní instituce je tedy tradičně velmi nízká, vyplývá z listopadového průzkumu agentury STEM.
  11:21

„Nynější podpora vládě se pohybuje jen o něco výše než dosud nejnižší zaznamenané hodnoty, které veřejnost přisoudila vládě Petra Nečase v letech 2012 a 2013,“ upozorňuje průzkum.

Vládě důvěřuje pouze 21 procent lidí a Sněmovně jen 29 procent lidí. Podle výzkumníků členům vlády důvěřují pochopitelně především voliči stran vládní koalice. Častěji se jedná o stoupence stran koalice SPOLU než příznivce Pirátů a STAN.

Také u Senátu došlo k mírnému oslabení důvěry, ale dlouhodobě nevybočuje z normálu poslední nejméně dekády, kdy Senátu důvěřuje stabilně kolem třetiny veřejnosti. Aktuálně jde o 32 procent.

Ústavnímu soudu věří nejvíce lidí, 59 procent dotázaných. V posledních letech lze podle agentury pozorovat mírné oslabení důvěryhodnosti této instituce. To se může týkat výměny ústavních soudců nebo některých kontroverzí kolem vybraných kandidátů na ústavní soudce a stávajících členů.

Prezidentu Pavlovi důvěřuje 52 procent. „Petr Pavel, podobně jako jeho předchůdci na začátku svých prvních volebních období, otočil klesající trend důvěry ve hlavu státu. V prvním květnovém průzkumu po nástupu do funkce měl Petr Pavel důvěru téměř tří pětin veřejnosti,“ uvádí STEM v průzkumu, který vznikal ve dnech 2.–14. listopadu. Celkem odpovídalo 1 021 respondentů starších osmnácti let.

Autor: