Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Důvěrník Ploc zůstává na webu

Česko

Archiv bezpečnostních složek nemusí z webu odstranit jméno poslance Pavla Ploce, i když ho StB vedla jen v kategorii důvěrník.

PRAHA Poslanec ČSSD a dvojnásobný olympijský medailista Pavel Ploc prohrál svůj spor s Archivem bezpečnostních složek. Na webu archivu, který přímo spadá pod Ústav pro studium totalitních režimů, tak i nadále zůstane záznam, že Ploce zaregistrovala jako důvěrníka komunistická vojenská kontrarozvědka. Archiv se také Plocovi nemusí omlouvat. Včera takto rozhodl Městský soud v Praze.

Ploc včerejší rozhodnutí tvrdě zkritizoval a zvažuje, že se odvolá k vrchnímu soudu. Archiv podle něj vyvíjí „nepřiměřenou činnost“ a poškozuje práva obětí komunistického režimu místo toho, aby hledal skutečné viníky. Bývalému skokanovi na lyžích vadí hlavně okolnost, že jeho jméno se objevilo na webu archivu, i když byl jen důvěrníkem, a nikoliv agentem.

Důvěrník není agent Pravdu má v tom, že obě kategorie se diametrálně liší. Agent s StB spolupracoval vždy vědomě a obvykle i podepisoval tzv.vázací akt. Důvěrníky si naproti tomu StB tipovala z vhodných adeptů a snažila se je přimět ke spolupráci. Z některých se později stali agenti, jiné ale naopak režim pronásledoval a vydíral. Právě kvůli tomu Ústavní soud už v 90. letech rozhodl, že důvěrníky nelze paušálně označit za vědomé spolupracovníky. V klasických seznamech spolupracovníků StB se proto důvěrníci vůbec neobjevili.

Archiv, který vznikl v roce 2008, dostal ovšem za úkol zveřejňovat prakticky všechny archiválie vytvořené před rokem 1990 StB, a proto také loni v létě dal na web registrační protokoly vojenské kontrarozvědky. Právě rozpor těchto dvou nařízení měl soudce Martin Valehrach rozřešit a rozhodl ve prospěch archivu. Včerejší verdikt proto může mít dopad i na jiné podobné případy.

Kontrarozvědka Ploce registrovala v roce 1984, když už se z něj stal slavný sportovec, a hlášení podával až do roku 1986. Podobně jako na tisíce dalších Čechoslováků se na něj estébáci zaměřili kvůli jeho častým cestám do „kapitalistické ciziny“ a vyptávali se jej hlavně na schůzky s emigranty. „Výprava se blíže setkala s emigrantem Milošem Vobořilem... dával jednoznačně najevo, že Amerika je ze všech nejlepší, na ni nikdo nemá. Pramen dále uvedl, že jednou byl Vobořil společně ve své chatě s trenérem Daliborem Motejlkem (trenér reprezentace skokanů pozn. red.), kterého pozval na večeři,“ zní přepis Plocova hlášení z roku 1986. Jestli StB podobné zprávy nějak využila, je otázkou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!