Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DVA a Květy hrají v pražské Zahradě

Česko

PRAHA Na turné k debutové desce Fonók se ve čtvrtek 6. listopadu zastaví v kulturním centru Zahrada na pražském Chodově kapela DVA, na koncertě s nimi vystoupí brněnské Květy.

Kapela DVA se vydělila z hravého společenství kolem hradeckého loutkového divadla DNO. Svůj elektroakustický zvuk charakterizuje jako „folklor neexistujících národů“. Každou písničku zpívá jiným vymyšleným jazykem, do kterého sampluje kuchyňské rytmy, naivní beatbox a doplňuje saxofonem a kytarou. Deska Fonók navazuje na koncertování kapely v Čechách i v Evropě a turné s kapelami Bauchklang nebo Midi Lidi. Většina nahrávek nové desky vznikla na chalupě v Podještědí ve spolupráci s německým producentem Jayrope. „Domácí zvuk občerstvil a posunul, ale zachoval naši specifickou ,nedokonalost‘,“ komentuje natáčení alba Jan Kratochvíl z DVA.

Brněnská kapela Květy je hravá spíš melancholicky, na alternativní scéně má respekt podpořený loňskou soškou Anděla za album Kocourek a horečka. Květy jsou nejspíš nejzajímavějším počinem nejen brněnské alternativní scény posledních let. Kapelník Martin E. Kyšperský hledá dobrodružné cesty k hudbě, která se dobře poslouchá a u níž se zároveň dobře přemýšlí.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...