Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dva Češi na severním pólu

Česko

Petr Horký a Miroslav Jakeš chtějí na pólu zůstat několik dní, budou točit dokument

PRAHA V sobotu krátce před polednem dobyli severní pól cestovatel a režisér Petr Horký a zkušený polárník Miroslav Jakeš. „Jsme nejdelší českou expedicí, máme za sebou zhruba 150 kilometrů pochodu,“ řekl Miroslav Jakeš.

Výprava totiž nešla z ruské polární základny Barneo, vzdálené asi 130 kilometrů od pólu, ale musela se z vrtulníku nechat vysadit na jiném místě. Na Barneu totiž nebyla právě v provozu přistávací plocha. Porouchal se buldozer, který ledovou kru upravuje.

Petr Horký a Miroslav Jakeš teď stráví několik dní na pólu, než je vyzvedne vrtulník z Barnea. Chtějí filmovat a fotografovat pro připravovaný dokument z nejvzdálenějších polárních oblastí a z pobytu na severním pólu.

Jen krátce před nimi, ve čtvrtek večer, opustila severní pól jiná česká expedice. V tomto tříčlenném týmu byla první česká dobyvatelka pólu Miluše Netolická.

Jakeš je na pólu tentokrát už pošesté, poprvé tam dorazil jako vůbec první Čech v roce 1993. Na rozdíl od Netolické výpravy s sebou Jakeš a Horký neměli psy, vybavení si táhli sami na saních. „Postup nám ztěžoval silný negativní drift – posouvání ledových ker směrem od pólu,“ řekl LN v pátek během cesty Jakeš.

Kromě natočení dokumentárního filmu si polárníci naplánovali ještě dvě věci. Zakopat na místě DVD nahrávku s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. A také láhev vodky Amundsen. Smyslem je prý uctít památku legendárního norského polárníka Roalda Amundsena, který dobyl jižní pól, ale na severním nikdy nebyl.

„V sobotu byli rozjaření a veselí,“ řekla včera tisková mluvčí výpravy Pavlína Procházková. „V neděli jsme se měli domluvit, jak dlouho na pólu zůstanou. Zatím jsme se jim ale nedovolali.“

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...