Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva Češi na severním pólu

Česko

Petr Horký a Miroslav Jakeš chtějí na pólu zůstat několik dní, budou točit dokument

PRAHA V sobotu krátce před polednem dobyli severní pól cestovatel a režisér Petr Horký a zkušený polárník Miroslav Jakeš. „Jsme nejdelší českou expedicí, máme za sebou zhruba 150 kilometrů pochodu,“ řekl Miroslav Jakeš.

Výprava totiž nešla z ruské polární základny Barneo, vzdálené asi 130 kilometrů od pólu, ale musela se z vrtulníku nechat vysadit na jiném místě. Na Barneu totiž nebyla právě v provozu přistávací plocha. Porouchal se buldozer, který ledovou kru upravuje.

Petr Horký a Miroslav Jakeš teď stráví několik dní na pólu, než je vyzvedne vrtulník z Barnea. Chtějí filmovat a fotografovat pro připravovaný dokument z nejvzdálenějších polárních oblastí a z pobytu na severním pólu.

Jen krátce před nimi, ve čtvrtek večer, opustila severní pól jiná česká expedice. V tomto tříčlenném týmu byla první česká dobyvatelka pólu Miluše Netolická.

Jakeš je na pólu tentokrát už pošesté, poprvé tam dorazil jako vůbec první Čech v roce 1993. Na rozdíl od Netolické výpravy s sebou Jakeš a Horký neměli psy, vybavení si táhli sami na saních. „Postup nám ztěžoval silný negativní drift – posouvání ledových ker směrem od pólu,“ řekl LN v pátek během cesty Jakeš.

Kromě natočení dokumentárního filmu si polárníci naplánovali ještě dvě věci. Zakopat na místě DVD nahrávku s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. A také láhev vodky Amundsen. Smyslem je prý uctít památku legendárního norského polárníka Roalda Amundsena, který dobyl jižní pól, ale na severním nikdy nebyl.

„V sobotu byli rozjaření a veselí,“ řekla včera tisková mluvčí výpravy Pavlína Procházková. „V neděli jsme se měli domluvit, jak dlouho na pólu zůstanou. Zatím jsme se jim ale nedovolali.“

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat