Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Eden slaví úspěšné výročí, ale čelí i problémům

Česko

PRAHA Dnes je tomu přesně rok, co se poprvé otevřely brány nového fotbalového svatostánku. Hráči i fanoušci Slavie se vrátili ze strahovského vyhnanství a začali psát novodobou historii stadionu i klubu v Edenu.

Nutno říci, že zatím úspěšnou. Novostavba v pražských Vršovicích se brzy stala pevností, kterou v této sezoně ještě žádný český soupeř nepokořil. Eden byl postaven v anglickém střihu, kde diváky od dění na hřišti dělí pouhých pár metrů, a vzniká tak na české poměry jedinečná atmosféra.

Že je to událost pro fanoušky lákavá, nasvědčují i čísla. Slavia má v lize jednoznačně nejvyšší průměrnou návštěvnost 11 661 diváků na utkání, vstupními branami prošlo už 151 529 návštěvníků.

„S dosavadním průběhem jsme spokojeni. Finanční závazky se daří plnit z hlavních příjmů – pronájmu VIP boxů, reklamních ploch a promo stadionu. Ostatní je pouze výdělek navíc,“ zhodnotila uplynulý rok Kristýna Svobodová, marketingová ředitelka společnosti E-side, která je majoritním vlastníkem stavby.

Skvělý stadion má své mouchy Ten posloužil i národnímu týmu, který tam loni před Eurem sehrál vítěznou přípravu s Litvou. „Jeden zápas je prostě málo. Reprezentace tu bude hrát znovu a víckrát. O podmínkách stále jednáme se svazem,“ prozradila Svobodová. Kromě finále ligy amerického fotbalu a ragby proběhlo v Edenu také několik mimosportovních akcí. Stadion hostil koncerty legendárních kapel, jako je Metallica, Iron Maiden nebo R. E. M. „Chceme toho pořádat víc. Plánujeme také letní kino, divadelní představení, charitativní a společenské akce,“ naznačila Svobodová. Přes veškeré superlativy a vnější pozlátko však vyplynuly na povrch i některé neduhy. Po ročním zkušebním období měl být stadion dávno zkolaudovaný. Jenže hygienikům se nelíbilo, že překračuje hlukové limity, a kolaudace se do nekonečna oddalovala. Včera ji od stavebního úřadu E-side property konečně dostala, ale pouze na fotbalová utkání. Aby se vztahovala i na kulturní události, čekají vlastníka ještě vleklá jednání s úřady. Vohrožení je tudíž i červnový koncert kapely Depeche Mode. „Budou-li se muset plnit další podmínky, budeme je napravovat v prodlouženém zkušebním období,“ připustila Svobodová. Honosná moderní stavba, která se tyčí vedle vršovické železniční trati, není ani zdaleka dodělaná. Pokud ji totiž člověk obejde kolem dokola, zarazí ho neomítnuté stěny a betonové trámy. Podobných míst najdete v Edenu nespočetně.

Fanoušky navíc rozlítilo zdražování vstupenek na poslední ligové zápasy a přejmenování stadionu na Synot Tip Arenu komentovali pískotem a skandováním slov: „My chceme Eden.“

Autor: