Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Elektronickou občanku má v mobilu už 292 tisíc lidí, přibudou ověřovatelé

Aplikaci eDoklady si za první měsíc jejího fungování do telefonu stáhlo 292 000 lidí (19. ledna 2024) foto: Profimedia.cz

Aplikaci eDoklady si za první měsíc jejího fungování do telefonu stáhlo 292 000 lidí. eDoklady lidem slouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Počet ověřovatelů se od startu aplikace téměř zdesetinásobil. Zatím mezi ně patří ministerstva, úřady, některé kraje a obce. V dubnu by se měla přidat policie, od začátku příštího roku například školy, zdravotní pojišťovny, banky, Česká pošta a zastupitelské úřady.
  15:45

„Měsíc po spuštění atakujeme tři sta tisíc stažení, a to nás posouvá mezi digitálně vyspělé státy Evropy, které také směřují k modernějšímu, bezpečnějšímu a jednoduššímu způsobu prokazování totožnosti. V Česku je nyní před námi další vlna stahování, čeká nás totiž postupné přijímání dalšími úřady, ke kterým se jako první nyní přidají policisté na začátku dubna,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

Nástup eDokladů je rozplánovaný do tří fází, od začátku je možné je využívat na ústředních správních úřadech, tedy na ministerstvech či úřadech, jako jsou Český statistický úřad, Národní bezpečnostní úřad a dalších.

Další krok: propojení s interními systémy

„Dalším krokem, který usnadní práci s eDoklady ověřovatelům, bude nová funkce, která jim umožní propojení přímo s jejich interními systémy, do kterých se pak budou data automaticky načítat. Tento systém by měl hotový na konci dubna,“ dodal ředitel DIA Martin Mesršmíd.

Již v dubnu by se měla mezi ověřovatele přidat policie v terénu. Od července se mezi povinné ověřovatele přidá zbytek policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady, zbývající kraje a obce s rozšířenou působností.

Od 1. ledna 2025 se pak přidají ostatní orgány veřejné moci a soukromé osoby, kterým předpisy stanovují ověřovat totožnost nebo jiný osobní údaj – například okrskové volební komise, školy, vysoké školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta či zastupitelské úřady.

Ihned na začátku se jako ověřovatelé také přidaly další subjekty na dobrovolné bázi, například Kraj Vysočina, Magistrát Karviná, Brno-střed, obce Vír, Tetín a Líbeznice. Nově se jako ověřovatelé registrovaly například Ústecký, Liberecký, Zlínský a Pardubický kraj, město Ostrava, Most, Český Krumlov a Uherské Hradiště, městské části Praha 2 a 3 nebo Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky. Aktálně je ověřovatelů 350.

Zavedení eDokladů umožnila novela zákona o právu na digitální služby. Spuštění aplikace však provázely problémy s přihlašováním kvůli přetížené Identitě občana. Digitální a informační agentura (DIA) aplikaci uvedla do chodu 20. ledna.

Stáhli jste si aplikaci eDoklady?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 28. února 2024. Anketa je uzavřena.

ne105
ano102
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!