Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekologové odmítají sklad v Boleticích

Česko

BOLETICE (Českokrumlovsko) Asi sto lidí v sobotu protestovalo proti možnému umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Jde o území, které je součástí CHKO Šumava.

Ekologičtí aktivisté přivezli vlakem symbolický první jaderný odpad na zastávku v Hodňově, který leží na hranici vojenského prostoru. Nedaleko odsud, poblíže obce Polná, by areál mohl být umístěn.

Protože lokalita je v blízkosti hranic s Rakouskem a Německem, přijely akci podpořit i nevládní organizace z obou zemí. „Správa úložišť radioaktivních odpadů počítá s tím, že vzhledem k malému osídlení bude odpor místních obyvatel minimální. Lokalita je ale atraktivní pro turisty a leží navíc v příhraniční oblasti. Lze tedy očekávat rostoucí odpor nejen obyvatel žijících v těsné blízkosti boletického vojenského prostoru, ale i obyvatel Horního Rakouska a Bavorska,“ řekl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Stát vybírá vhodné místo pro hlubinné úložiště jaderného odpadu už od roku 1993. Obce se ale jeho umístění dlouhodobě brání. Proto k původním šesti zvažovaným lokalitám (Rohozná a Budišov na Vysočině, Lubenec-Blatno v Ústeckém kraji, Pačejov v Plzeňském kraji, Pluhův Žďár-Lodhéřov a Božejice-Vlksice v Jihočeském kraji) později přibyly i dva vojenské újezdy – Boletice a Hradiště. A právě vhodné geologické podmínky se podle analýzy správy úložišť jeví ve střední a severní části újezdu Boletice a při východním okraji újezdu Hradiště v Karlovarském kraji. Nyní se provádí podrobnější výzkum pomocí družicových a leteckých snímků.

Vyhořelé jaderné palivo se zatím ukládá do meziskladů u dukovanské jaderné elektrárny. Trvalé úložiště by se mělo hloubit po roce 2050, fungovat by mělo od roku 2065.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...