Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekologové odmítají sklad v Boleticích

Česko

BOLETICE (Českokrumlovsko) Asi sto lidí v sobotu protestovalo proti možnému umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Jde o území, které je součástí CHKO Šumava.

Ekologičtí aktivisté přivezli vlakem symbolický první jaderný odpad na zastávku v Hodňově, který leží na hranici vojenského prostoru. Nedaleko odsud, poblíže obce Polná, by areál mohl být umístěn.

Protože lokalita je v blízkosti hranic s Rakouskem a Německem, přijely akci podpořit i nevládní organizace z obou zemí. „Správa úložišť radioaktivních odpadů počítá s tím, že vzhledem k malému osídlení bude odpor místních obyvatel minimální. Lokalita je ale atraktivní pro turisty a leží navíc v příhraniční oblasti. Lze tedy očekávat rostoucí odpor nejen obyvatel žijících v těsné blízkosti boletického vojenského prostoru, ale i obyvatel Horního Rakouska a Bavorska,“ řekl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Stát vybírá vhodné místo pro hlubinné úložiště jaderného odpadu už od roku 1993. Obce se ale jeho umístění dlouhodobě brání. Proto k původním šesti zvažovaným lokalitám (Rohozná a Budišov na Vysočině, Lubenec-Blatno v Ústeckém kraji, Pačejov v Plzeňském kraji, Pluhův Žďár-Lodhéřov a Božejice-Vlksice v Jihočeském kraji) později přibyly i dva vojenské újezdy – Boletice a Hradiště. A právě vhodné geologické podmínky se podle analýzy správy úložišť jeví ve střední a severní části újezdu Boletice a při východním okraji újezdu Hradiště v Karlovarském kraji. Nyní se provádí podrobnější výzkum pomocí družicových a leteckých snímků.

Vyhořelé jaderné palivo se zatím ukládá do meziskladů u dukovanské jaderné elektrárny. Trvalé úložiště by se mělo hloubit po roce 2050, fungovat by mělo od roku 2065.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...