Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekologové učí, jak žít se šelmami v míru

Česko

PULČÍN Více či méně úspěšné pokusy velkých šelem a severských rosomáků o soužití s lidmi v různých částech Evropy se snaží přiblížit ochranáři v Pulčíně v Javorníkách. Tedy ve středu krajiny, kterou velké šelmy, jako jsou rysi, medvědi a vlci, rády navštěvují.

Zejména rys tam má ideální podmínky. „Že tam často zavítá, prozrazují nálezy jeho stop a dalších pobytových znaků,“ uvedl Michal Bojda z ekologického Hnutí Duha, které se na přípravě akce podílelo. Expozici čeští ekologové připravili ve spolupráci s norskými a švédskými zoology.

Informační centrum v Pulčíně ve spolupráci s obcí Francova Lhota provozuje Český svaz ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Právě jeho členové se snaží místní naučit soužití se šelmami a vysvětlit, jak lze případně nárokovat náhrady vzniklých škod. Výstava tak podle tvůrců bude přínosná nejen pro turisty z daleka, ale i pro místní obyvatele. Počty velkých šelem se totiž téměř ve všech evropských státech za posledních padesát let zvýšily, právě do Beskyd se vracejí i medvědi.

Hnutí Duha v létě také vyhlásilo soutěž o nejzajímavější dovolenkový zážitek s velkými šelmami. Do konce října lze zaslat svůj příběh, reportáž či úvahu doplněnou fotografiemi či kresbami na adresu soutez@selmy.cz nebo do olomoucké kanceláře Hnutí Duha.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!