Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika se uzdravuje

Česko

V Evropě i USA se objevují první známky zlepšení výkonnosti hospodářství

WASHINGTON/FRANKFURT „Začínáme vidět první známky zlepšení,“ prohlásil o americké ekonomice v noci na včerejšek našeho času americký prezident Barack Obama. Za pravdu mu dávají některé statistiky, a to nejen pro americkou ekonomiku, ale i pro evropské hospodářství. Ekonomika eurozóny by mohla už brzy začít růst. Ukazuje na to předběžný průzkum agentury Markit o březnovém vývoji v eurozóně, o kterém informuje list Financial Times (FT). Prudké zhoršování ekonomiky se podle údajů z průzkumu tento měsíc zklidnilo.

Na neočekávaný růst hospodářství eurozóny v březnu ukazují výsledky průzkumu na základě indexu nákupčího managementu, který je považován za spolehlivý indikátor trendů v aktivitě na trhu. Ten poskytl zatím nejsilnější vodítko, že rychlost, jakou se hospodářství 16 zemí eurozóny zpomaluje, začíná ubírat na tempu.

Přesto ale průzkum ukázal, že výkon soukromého sektoru padal i v březnu. To znamená již desátý měsíc v řadě. „Jsou zde známky, že se trend ekonomiky obrací, ale ještě to bude dlouhá cesta zpátky k normálním obchodním podmínkám,“ řekl FT Chris Williamson, hlavní ekonom agentury Markit.

Podle něj již ekonomika eurozóny možná dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku svého dna. V březnu totiž zmíněný index nákupčího managementu oproti únorovému rekordnímu propadu vzrostl.

Banky chtějí vrátit státní peníze Americká banka Goldman Sachs se chystá společně se skupinkou dalších bank splatit státní půjčky, které jim poskytla americká vláda v rámci plánu na stabilizaci finančních trhů. Goldman Sachs je tak první obří bankou, která chce záchranný fond Troubled Asset Relief Program (TARP) opustit.

Banka uvedla, že plánuje vrátit 10 miliard dolarů, které získala z fondu americké vlády. Přitom předpokládá, že půjčku vrátí do jednoho

Akcie v USA rostou Index Dow Jones

od 5. 3. do 24. 3.

Lepší časy již zaznamenávají i světové burzy. Americký index Dow Jones Industrial Average (viz graf) se na začátku března odrazil od dna a od té doby již posílil o více než dvacet procent.

Během včerejšího obchodování dále rostl.

Také evropský obchod na burzách cenných papírů tento týden výrazně posílilo dlouho očekávané zveřejnění podrobností amerického plánu na očištění bankovního sektoru od toxických aktiv. Na tuto informaci reagovaly prudkým růstem zejména akcie bank.

měsíce. Rozhodnutí Goldman Sachs přichází poté, co již několik menších bankovních institucí zveřejnilo, že také plánují vrátit zpět vládní peníze. IberiaBank, TCF Financial a několik dalších institucí již požádalo o povolení, aby mohly státní půjčku z fondu TARP vrátit. Některé další banky včetně Bank of America se nechaly slyšet, že státní půjčky chtějí také vrátit. Oficiální žádost ovšem ještě nepodaly. Američané začali kupovat nové domy Další pozitivní a zároveň velmi překvapivou zprávou je zrychlení prodeje nových rodinných domů ve Spojených státech. Tato veličina totiž vzrostla nejvíce za posledních deset měsíců. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že prodej nových domů v únoru vzrostl o 4,7 procenta a v přepočtu na celý rok by činil téměř 340 tisíc domů. K nákupům zřejmě Američany přivedly nízké ceny domů, které meziročně klesly o více než 18 procent.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...