Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekvádor znárodňuje těžbu ropy

Česko

Zahraniční těžařské firmy dostanou na vybranou: odejít, nebo sloužit vládě

QUITO Ekvádor, nejmenší ze členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), zestátní veškerou produkci této suroviny.

Mezinárodní společnosti, které v zemi v ropném průmyslu působí, ekvádorská vláda změní na poskytovatele služeb. Firmy, které nebudou chtít přijmout nové podmínky, se budou muset připravit na odchod ze země. Sdělili to dva členové ekvádorské levicové vlády, které citovala agentura AFP.

Reforma už má podobu zákona, protože parlament o ní v určené lhůtě nevedl debatu. Zákon je vyvrcholením procesu zahájeného poté, co se v roce 2007 k moci dostal socialistický prezident Rafael Correa.

„Veškerá ropná produkce bude vlastnictvím státu,“ řekl ministr přírodních zdrojů Wilson Pastor. „Ropné firmy, které nechtějí přijmout nové podmínky, ať se připraví na odchod ze země,“ prohlásil ministr strategických sektorů Jorge Glass.

Ekvádor těží denně 472 tisíc barelů a ropa je pro něj hlavním zdrojem deviz.

V zemi působí - na základě dočasných kontraktů - italská společnost Agip, brazilská Petrobras, španělsko-argentinská RepsolYPF a čínská CNPC. Ty teď budou mít 120 dní, aby podepsaly nové smlouvy o těžbě. Pokud podepíšou, stát jim vrátí jejich investice. Nové kontrakty mají společnosti podepsat už jen jako poskytovatelé služeb, ne jako podílníci. Stát jim napříště bude platit jen výrobní náklady a určité, dosud nestanovené procento ze zisku.

Autor: