Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Požár pražců v Tisové zmenšili na polovinu, kouř čpí ze vzduchu po celém kraji

Česko

  22:15aktualizováno  26. srpna 15:29
Hasiči třetí den bojují s požárem pražců v areálu bývalého dolu Silvestr - Přátelství poblíž hnědouhelné elektrárny Tisová. Plochu požáru se jim podařilo zmenšit na polovinu. Z místa však stále stoupá velké množství kouře a zplodiny jsou cítit daleko do okolí. Podle hasičů není koncentrace škodlivin ve vzduchu nebezpečná.

„Kvůli změně počasí je kouř cítit na velké části území Karlovarského kraje. Koncentrace zplodin ve vzduchu není nebezpečná, je ale velmi obtěžující. Pokud někdo cítí dráždění kvůli kouři, doporučujeme omezit větrání,“ upozornil mluvčí hasičů Martin Kasal.

Hasiči také ráno snížili stupeň požárního poplachu ze zvláštního na třetí. „Zásah bude pokračovat celou neděli a s velkou pravděpodobností i následující dny,“ sdělil mluvčí. Požár je jedním z nejzávažnějších za poslední dobu v Karlovarském kraji.

Hasiči nyní rozhrabávají stále žhnoucí hromady a současně plochu kropí velkým počtem vodních proudů po celém obvodu místa. Na místě jsou stále posily z okolních krajů. V sobotu bylo nasazeno 72 kusů požární techniky.

V sobotu hasily vrtulníky

Od sobotního rána pomáhaly požár hasit vrtulníky. Vodu nabíraly v jezeře Medard. V neděli už je hasiči do akce nenasadili. Vedle cisteren dopravují hasiči vodu na místo také velkokapacitním čerpadlem z odkaliště na vzdálenost 800 metrů.

V průběhu hašení se zranilo několik hasičů. „Během noci z pátku na sobotu jsme ošetřil tři hasiče. Jeden z nich byl převezen s lehkým zraněním do sokolovské nemocnice,“ uvedl mluvčí zdravotnické záchranné služby Radek Hes.

„Událost si kolem sobotního poledne převzali od hasičů kriminalisté a zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci ve čtvrtém odstavci, což je škoda nad deset milionů,“ řekla iDNES.cz krajská policejní mluvčí Zuzana Churáňová. Škoda by se podle dostupných informací měla pohybovat ve vyšších desítkách milionů korun a je podezření na cizí zavinění.

Zásah komplikovali zvědavci

V sobotu dopoledne hasiči informovali, že se oheň již nešíří, a tak se již mohou plně věnovat likvidaci samotného požáru. Do té doby se hlavně snažili zamezit jeho šíření. „Při hašení je nutné časté střídání hasičů, s ohledem na podmínky na místě dochází k častému přehřátí zasahujících,“ konstatoval Kasal.

Práci hasičům komplikovali zvědavci, kteří se nerozpakovali i přes uzavírky okolních cest přijet autem co nejblíže k místu zásahu, nebo přijít do blízkosti vrtulníku. „I přímo na místě zásahu se z různých důvodů objevovali lidé, kteří tam neměli co dělat. Hlavně ale na příjezdových cestách zastavili svým autem, pustili blikačky a naše technika pak nemohla projet,“ vylíčil Kasal.

Kouř byl i po sobotním poledni viditelný ze vzdálenosti mnoha kilometrů. Z Citic, které leží přes řeku od areálu, kde hoří, byla vidět i intenzivní oranžová záře nad požářištěm. Hasiči už v počátcích požáru vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu - třetí stupeň ze čtyř.

Zvláštní stupeň poplachu je vyhlašován, když událost ohrožuje velký počet lidí či velké území a je potřeba koordinovat složky hasičů z více krajů. Po vyhlášení tohoto stupně poplachu operační a informační středisko kraje povolává a nasazuje síly a prostředky z regionu, koordinuje pomoc se sousedními kraji a informuje generální ředitelství hasičů.

Hasiči také informovali starosty okolních obcí. „Doporučili jsme v okolí nevětrat. Na místo přijela chemická laboratoř na měření zplodin ve vzduchu. Ani v pátek noci, ani v sobotních ranních hodinách nebyly naměřený zvýšené koncentrace,“ doplnil mluvčí hasičů.

V areálu elektrárny Tisová na Sokolovsku hoří skládka pražců. (25. srpna 2023) | foto: HZS Karlovarského kraje

Majitelem elektrárny i sousedních pozemků je Sokolovská uhelná, která elektrárnu v roce 2016 koupila od ČEZ. Skládka pražců leží sice na pozemcích Sokolovské uhelné, ale je pronajata soukromé firmě Waste Solutions, řekla mluvčí Sokolovské uhelné Jana Pavlíková. Sokolovská uhelná ale poskytuje součinnost při likvidaci požáru.

Pražce a další dřevěný odpad jako například palety a špulky na kabely, které firma štěpkuje na palivo pro teplárny a elektrárny, byly uloženy volně v kójích, nebyly pod střechou. Firma se podle svého webu specializuje kromě likvidací autovraků a stavebního odpady i na drcení dřevěného odpadu a zbytků po těžbě, likvidaci železničních pražců, impregnovaných sloupů, nebezpečných a ostatních odpadů. Spolu s řadou mezinárodních firem udržuje, rekonstruuje nebo likviduje tratě a vlečky v ČR i mimo ni.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!