Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dukovany končí s ruským palivem, už letos ho nově dodá Westinghouse

Už tento rok (2024) dodá Westinghouse nové palivo pro české jaderné elektrárny. Nejdříve do Dukovan. V roce 2025 i do Temelína. foto: ČEZ

Už na konci letošního roku by měla do Jaderné elektrárny Dukovany dorazit první dodávka paliva od americké společnosti Westinghouse. O několik měsíců později začne firma zavážet palivo také do Jaderné elektrárny Temelín. Nahradí tak stávající palivo od firmy TVEL z ruského státního holdingu Rosatom.
  12:54

„Do Dukovan už letos přivezeme první palivo od Westinghousu, které posléze začneme navážet i do Temelína. Po jarní odstávce a výsledcích zkušebních testů budeme objednávku ještě upřesňovat. Naším cílem je mít alespoň dva dodavatele paliva, abychom měli vždy možnost volby a nebyli ohrožení výkyvy produkce paliva,“ vysvětlil člen představenstva skupiny ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Podle něho je právě takový krok důležitý pro posílení energetické bezpečnosti v Česku. „U jaderného paliva není jednoduché jen tak vyměnit dodavatele, jako například u plynu. Palivo, které je poměrně sofistikovaný výrobek, musí projít licenčním řízením, je to otázka na deset let,“ doplnil.

Momentálně zaměstnanci ČEZu dokončují rozšíření skladovacích prostor v dukovanské elektrárně „Plánujeme sem přivézt nejnovější verzi vycházející z palivových souborů určených pro reaktory VVER-440, které používá například Rovenská jaderná elektrárna na Ukrajině,“ podotkl prezident společnosti Westinghouse Nuclear Fuel Tarik Choho.

Zkušenosti z ukrajinské elektrárny

Právě zkušenosti z ukrajinské elektrárny napomohly tomu, že ČEZ nakonec sáhl po americkém dodavateli. Jednání o něm vrcholila právě v době, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, což mělo na výsledku výběru dodavatele také podstatný vliv.

„Domluvili jsme se společně se Slovenskem, Finskem a Maďarskem na společném postupu a vybrali právě Westinghouse. Myslím si, že jsme zvolili kvalitní produkt,“ zdůrazňuje Zronek s tím, že v těchto dnech uplynul rok od podpisu smlouvy o dodávkách.

Nové palivo momentálně zkouší také v jaderné elektrárně Temelín, kam už v roce 2019 zavezli do prvního výrobního bloku celkem šest zkušebních souborů. Při dubnové odstávce pak pracovníci zkontrolují stav jednoho z těchto souborů.

„Samotná kontrola bude trvat asi pět dní, palivové pruty technici zkontrolují jak vizuálně, tak i pomocí ultrazvuku. Chceme vidět, že palivo je naprosto v pořádku a plní veškeré technické předpoklady, abychom mohli mít v roce 2026 palivo ve všech blocích,“ říká ředitel jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Na zvýšení počtu dodavatelů začal ČEZ pracovat na konci minulého desetiletí. Na základě výběrového řízení zahájeného v roce 2018 podepsala společnost v roce 2022 smlouvu na dodávky palivových souborů pro elektrárnu Temelín se společnostmi Westinghouse a francouzskou Framatome.

O rok později podepsal ČEZ smlouvu s Westinghousem také pro dukovanskou elektrárnu, kterou zásobuje ruský dodavatel už téměř 40 let od začátku provozu.

Loni dukovanská elektrárna vyrobila 14,3 TWh, čímž překonala plánovanou výrobní hranici 14 TWh. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici 16 TWh. Společnost ČEZ jadernými elektrárnami pokrývá více než 40 procent spotřeby elektřiny v republice. Do roku 2030 chce navíc dosáhnout toho, aby obě elektrárny v součtu vyrobily 32 TWh ročně.

Autoři: ,