Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soukup prodal půlku Empresa Media. Spolumajitelem bude Čermák ze Servis-24

Jaromír Soukup foto: Profimedia.cz

Poloviční podíl ve společnosti Empresa Media, která vlastní Barrandov Televizní Studio nebo vydává časopisy Týden a Instinkt, získal od Jaromíra Soukupa majitel firmy Servis-24 Jan Čermák. Zároveň se stal druhým jednatelem Empresy vedle Soukupa. Pro všechny důležité kroky bude nyní potřeba podpisu obou jednatelů. Vyplývá to z notářských zápisů transakcí. Hodnotu transakce ani jedna strana nezveřejnila.
  8:27aktualizováno  12:20

Soukupova mediální skupina v současnosti čelí tlaku věřitelů, jejichž pohledávky se dohromady pohybují v řádu stovek milionů Kč. V procesu realizace je podle Čermáka zároveň vstup do dalších společností Jaromíra Soukupa, například IMP a mediální agentury Médea.

Čermák podle svého vyjádření považuje investici ve významném mediálním domě za zajímavou příležitost. „Všechny firmy zůstávají plně v provozu, zejména reklamní agentura, televize i tiskové vydavatelství. Náš tým okamžitě doplní a posílí management mediální skupiny Jaromira Soukupa,“ řekl.

„Věřím, že máme zdravé jádro a že se nám proto toto obtížné období podaří překonat a v brzkém horizontu se vrátíme růstu a rozvoji. Jan Čermák a jeho tým je partner, se kterým to společně dokážeme,“ uvedl Soukup.

Největšími věřiteli firem z impéria Jaromíra Soukupa jsou banky, zejména ČSOB a UniCredit, které mají své úvěry zajištěny nemovitostmi a pozemky. Dalším klíčovým věřitelem jsou České Radiokomunikace. Podle obou spolumajitelů je připraveno řešení situace a rozvoj skupiny.

Podle Filipa Rožánka z odborného webu Digizone jde o čistě finanční operaci, která má stabilizovat financování. „Z mediálního pohledu tedy neočekávám žádný projektový nebo obsahový rozvoj, je to spíš informace pro věřitele než pro diváky a čtenáře,“ řekl.

Z pohledu Čermáka jde podle mediálního experta Jana Potůčka o levný způsob, jak se dostat do mediálního byznysu, naopak pro Soukupa to je nepříjemná situace, protože vstup Čermáka do jeho mediální skupiny není něco, co by nastalo dobrovolně a nyní už nebude moci o všem rozhodovat sám.

„Může se to odrazit i v jeho pořadech, kde si asi už nebude moci povídat úplně všechno jako dosud. Očekával bych ze strany Čermáka o snahu konsolidace mediálních aktivit Empresy. Televizní stanice potřebují investice do programu, jejich souhrnný podíl na trhu dramaticky klesl a to se odráží na výnosech z prodeje reklamních časů,“ dodal Potůček.

Čermák a Servis-24 se specializují na řešení firem zatížených dluhy. V minulém roce vstoupil 49 procentním podílem do zlínské společnosti NWT manželů Vítkových, kterou poslaly do insolvence nezvládnuté obchody s energiemi. V NWT věřitelé v únoru 2023 povolili cestu reorganizace, jejíž plán byl schválen velkou většinou na věřitelské schůzi v září 2023.

Kanály Barrandov Televizního Studia měly na konci července celkový podíl na sledovanosti 2,67 procenta.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...