Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Encefalitidě lze předcházet očkováním

Česko

Minulý rok onemocnělo v Česku klíšťovou encefalitidou 546 lidí. Pravděpodobně by se to nestalo, kdyby byli očkovaní.

Klíšťovou encefalitidou sice ročně onemocní méně lidí než lymeskou boreliózou, nelze ji však podceňovat. Nemoc, na niž nezabírají antibiotika, postihuje jedny z nejcitlivějších oblastí těla - mozek a míchu - a ojediněle může skončit až obrnou. Na rozdíl od boreliózy se ale proti encefalitidě dá očkovat.

Pro aplikaci vakcín jsou nejvhodnější zimní měsíce. Klíšťata se totiž při nízkých teplotách prakticky nevyskytují a vakcíny lze aplikovat v klasickém - delším -očkovacím schématu. Očkovat se ale můžete nechat i na jaře nebo v létě. Pokud se oteplí a výskyt klíšťat se začne zvyšovat, podstoupíte místo klasické verze očkování verzi zrychlenou. Termíny pro aplikaci se v tomto případě liší v závislosti na použité vakcíně (viz box).

U nás se k očkování proti klíšťové encefalitidě používají vakcíny Encepur a FSME Immun. Očkování vakcínou Encepur působí o týden dříve, protože se druhá dávka podává již za sedm dní od aplikace první. V případě druhé vakcíny se druhá dávka aplikuje totiž až za dva týdny. Za to, že je vakcína Encepur v případě zrychlené verze dříve účinná, ale zaplatíte více peněz. V takovém případě je totiž nutné aplikovat také čtvrtou dávku.

Přeočkování po 3 až 5 letech O tom, kterou z vakcín budete očkováni, by měl rozhodnout ošetřující lékař nebo lékař z očkovacího centra. Podle Hany Roháčové, primářky Infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce, jsou ale obě vakcíny téměř totožné.

„Přestože se dají vakcíny zaměňovat a je jedno, kterou vakcínu na kterou dávku použijeme, snažíme se většinou na všechny dávky aplikovat stejnou vakcínu,“ říká doktorka Ludmila Sattranová z Očkovacího centra v Českých Budějovicích a potvrzuje, že vakcíny se liší nepatrně jen přídavnými látkami. Imunitní systém ale odpovídá na obě vakcíny stejně.

Kompletní očkování by vám mělo vydržet minimálně tři roky. Poté by se mělo pomocí další vakcíny provést přeočkování. „Po třech letech by se měli nechat přeočkovat zejména děti a senioři, ostatním může očkování vydržet až pět let,“ říká doktorka Dagmar Benešová z Očkovacího centra Brno.

Žádné očkování však není stoprocentní. Pravděpodobnost, že byste se klíšťovou encefalitidou nakazili i přes očkování, je však podle lékařů jen velmi malá.

Očkování proti klíšťové encefalitidě by se měli vyhnout lidé alergičtí na vaječnou bílkovinu. Neočkují se ani děti do jednoho roku věku. Těm by sice vakcinace podle lékařů neměla ublížit, ale v prvním roce děti podstupují celou řadu důležitějších očkování a lékaři je nechtějí zbytečně vystavovat další vakcinaci.

Pokud jste akutně nemocní, počkejte s očkováním až do úplného uzdravení. Po vakcinaci se může v místě vpichu objevit mírné zarudnutí. Další nepříliš častou reakcí může být bolest hlavy nebo svědění prstů.

Kde koupit vakcínu Pokud se pro očkování rozhodnete, můžete buď zajít ke svému praktickému lékaři, který vám vakcínu předepíše a vy si ji vyzvednete v lékárně a donesete do očkovacího centra, nebo do očkovacího centra zajdete rovnou a vakcínu si koupíte tam. Lékaři z center upřednostňují druhou variantu. „Když si klient přinese vakcínu sám, nevíme, jak ji skladoval a zda je v pořádku,“ vysvětluje doktorka Sattranová.

Cena za očkování proti klíšťové encefalitidě je závislá na očkovacím centru a vakcíně. Za jednu dávku zaplatíte asi 400 Kč, dále je třeba počítat s poplatkem za aplikaci - obvykle 100 až 150 Kč. „Klient u nás za aplikaci a jednu dávku vakcíny zaplatí dohromady 530 korun,“ uvádí doktorka Sattranová z Českých Budějovic.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny. Je přitom jedno, kterou vakcínou budete očkováni a v jaké verzi. Nezapomeňte si proto schovat doklady o koupi vakcín a v případě, že vaše pojišťovna hradí i aplikaci, ponechte si doklad i o ní. V pojišťovně po vás budou vyžadovat také očkovací průkaz nebo jiný doklad, v němž bude uvedeno, o jaké očkování a o kolikátou dávku jde, a také podpis a razítko provádějícího lékaře.

***

Očkovací schémata

* Klasické (obě vakcíny) 2. dávka: 1 až 3 měsíce po první dávce 3. dávka: 9 až 12 měsíců po druhé dávce

* Zrychlené (vakcína Encepur) 2. dávka: 7 dní po první dávce 3. dávka: 21 dnů od druhé dávky 4. dávka: 12 až 18 měsíců po třetí dávce

* Zrychlené (vakcína FSME Immun) 2. dávka: 2 týdny po první dávce 3. dávka: 6 až 12 měsíců po druhé dávce

* Očkování je účinné 14 dní od aplikace druhé dávky.

* Jedna dávka stojí asi 400 Kč, Encepur je o několik desetikorun levnější.

* Aplikace dávky stojí asi 100 až 150 Kč v závislosti na očkovacím centru.

* Neplatíte regulační poplatek 30 Kč.

Autor: