Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Epidemie chřipky začala

Česko

Počet nemocných vzrostl o 23 procent. Na Zlínsku je nárůst až stoprocentní

PRAHA V Česku zřejmě propukla epidemie chřipky. Výskyt nachlazení a chřipky totiž za poslední týden vzrostl v průměru o 23 procent.

Zlínský kraj hlásí dokonce stoprocentní nárůst. „Akutním onemocněním dýchacích cest včetně chřipky nyní trpí v Česku 1505 ze 100 tisíc obyvatel,“ řekl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Největší nárůst je u školáků, u nich nemocnost vzrostla asi o 39 procent, což podle Kynčla bývá častý jev na počátku epidemie.

„Situaci lze hodnotit jako počátek chřipkové epidemie v Česku,“ prohlásil Kynčl. Mezi regiony podle něj nejsou významné rozdíly, podobně je na tom Praha. V hlavním městě je nyní 1407 nemocných na sto tisíc obyvatel. Ve Středočeském kraji je zase nejvyšší nemocnost u dětí do pěti let (4100 případů na sto tisíc obyvatel).

Prakticky ve všech krajích republiky včetně Prahy je přes tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel. Nejblíže hranici epidemie, ta začíná počtem dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel, je sedm krajů: Karlovarský, Středočeský, Královéhradecký, Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský. Nemocnost se zde pohybuje od 1500 do dvou tisíc lidí na sto tisíc obyvatel.

Chřipku má podle SZÚ 126 lidí na sto tisíc obyvatel, zatímco minulý týden to bylo ještě 53 lidí na stejný počet obyvatel. Podle Kynčla však v tomto čísle řada chřipkových onemocnění není obsažena.

„Lze konstatovat, že v podstatě celá západní Evropa je ve fázi plošné epidemie, avšak některé země jsou již za jejím vrcholem jako například Portugalsko, Španělsko, částečně jižní a střední Anglie,“ vysvětlila ostravská krajská hygienička Helena Šebáková.

Podle epidemiologů se do Česka šíří z Německa a Rakouska chřipkový virus typu A. Jde o typ, proti němuž se lidé mohli letos nechat naočkovat. Kdo očkování podstoupil, může být klidný, pravá chřipka se mu vyhne.

Chřipkový virus typu A potvrdili epidemiologové například u dvou onemocnění na Vysočině. „Lékaři vzali řadu dalších odběrů, z nichž zatím nemáme výsledky. Dá se předpokládat, že virus chřipky začíná kolovat. Rozhodující bude příští týden, kdy očekáváme velký nárůst nemocnosti,“ zmiňuje prognózu Radka Štěpánková z Krajské epidemiologické stanice v Jihlavě.

Podle Renaty Vaverkové z krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje je v této části republiky zřetelný nárůst nemocnosti především u školní mládeže. Skupina, která bývá typickým ukazatelem příchodu epidemie, hlásí na jižní Moravě téměř sedmdesátiprocentní nárůst nemocných.

Vaverková si dále všímá toho, že se v Jihomoravském kraji mění spektrum příznaků počínající nemoci. V prosinci a počátkem ledna to bylo podle ní pokašlávání a zvýšené teploty, teď trápí lidi nejčastěji vysoké horečky, bolesti kloubů a svalů a suchý dráždivý kašel. „K těmto typickým příznakům se někdy přidávají bolesti trávicího traktu,“ popsala další poznávací znamení Vaverková.

***

Jak se chřipka v Česku šíří (počet nemocných na sto tisíc obyvatel) 1505 lidí ze zmíněného vzorku je nachlazeno. Chřipkou trpí 126 lidí ze sta tisíc. Nejvyšší počet nemocných je mezi dětmi do 5 let. 4305 těchto dětí je nachlazeno, 329 má chřipku. Zdroj: Státní zdravotní ústav

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...