Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Etický kodex politika podepsali první lídři stran

Česko

PRAHA Etický kodex politika, který připravilo občanské sdružení Naši politici, podepsalo za první týden pětadvacet z dvou set oslovených kandidátů na poslance. „Polovina signatářů jsou regionální lídři stran, které mají podle průzkumů šanci na vstup do sněmovny,“ uvedl místopředseda sdružení Jiří Fiala.

Desetibodový kodex má odlišit politiky bez rozdílu stranické příslušnosti, kteří se veřejně přihlásí k principům transparentní politiky. Signatáři kodexu se zavazují, že nebudou slibovat nesplnitelné, budou hájit program strany, za kterou byli zvoleni, nebudou zneužívat imunitu, vyvarují se střetu zájmů a korupce.

Z největších stran se ke kodexu přihlásili primář nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba (ČSSD), poslanec David Kafka či starosta Moravské Třebové Josef Ošťádal (oba ODS). Za komunisty se podepsal poslanec Vojtěch Adam, starosta Ivančic u Brna. Lidovci přidali libereckého podnikatele Romana Kumpošta či náměstka ministra práce Mariána Hoška, za TOP 09 je na seznamu bývalý ředitel královéhradecké nemocnice Leoš Heger.

Strana zelených má hned pět signatářů, třeba moravskoslezského lídra Ladislava Vrchovského. Podpisy připojili i dva lídři Věcí veřejných a dva za Stranu práv občanů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!