Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

EU přehlížela antisemitismus a přitom byl v těch nejvyšších patrech, říká Langer

Česko

  16:44
Podle bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langera je antisemitismus ve vysokých patrech evropské politiky více běžnějším jevem, než se může na první pohled zdát. Poukázal mimo jiné na minulost některých představitelů Evropské unie. Opřel se především do bývalé šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové.

Langer svůj komentář k situaci v evropské politice uvedl v pořadu 360° na CNN Prima News.

„Stačí se podívat zpátky v čase a najednou zjistíte, že nejvyšší představitelkou Evropské unie pro zahraniční věci je Federica Mogheriniová, která si v minulosti dávala dvojitého chruščova, možná i dvojitého francouzáka s Jásirem Arafatem,“ řekl Langer.

Bývalý ministr své tvrzení posléze doplnil slovy, že poté se „vám ty věci spojí dohromady.“

Langer při svých výrocích narážel především na údajné blízké vztahy italské političky Mogheriniové se zesnulým kontroverzním palestinským vůdcem Jásirem Arafatem.

Mogheriniová jako vysoká představitelka EU měla v roce 2015 navštívit Česko. V Praze se vedle prezidenta Miloše Zemana a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka měla setkat také s premiérem Bohuslavem Sobotkou nebo ministrem obrany Martinem Stropnickým. Mezi tématy rozhovorů měly být mimo jiné terorismus a migrace.

K návštěvě však nedošlo údajně kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojovali islám s uprchlíky a terorismem. S odkazem na vysoce postavený evropský zdroj to uvedl Radiožurnál. Oficiálně uváděným důvodem ale bylo zranění nohy tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Podle Langera žila celá Evropa v dlouhodobé iluzi toho, že celá společnost je přátelská, nenásilná a harmonická, což v praxi neplatí. „Stále tady jsou lidé, kteří hledají vinu v druhých, kteří v sobě nesou latentní rasismus, respektive latentní antisemitismus,“ prohlásil.

A právě nyní se všechny tyto prvky podle Langera spojily dohromady.

„Na všem špatném je třeba hledat něco dobrého. Věřím, že to povede k velkému prozření a ke spojení,“ uvedl. Langer zároveň připomněl slova bývalého ministra práce a sociálních věcí Zdenka Škromacha, jenž prohlásil, že Evropa nebezpečí nárůstu extremismu přehlížela.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!