Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU chce, aby černá listina platila všude

Česko

BRUSEL Evropský komisař pro dopravu Antonio Tajani včera po nehodě jemenského airbusu oznámil, že bude prosazovat zavedení celosvětové černé listiny aerolinek. Podobný seznam už existuje právě v Evropské unii. „V Evropě se černá listina osvědčila,“ tvrdí Tajani. „Jestli to myslíme se zvyšováním bezpečnosti létání vážně, musíme zavést celosvětový seznam.“

Na pravidelně obnovované černé listině Evropské unie figuruje desítka aerolinek z celého světa -většina z nich je z Asie a Afriky. Dokud nesplní určitá předepsaná kritéria, nesmějí v Evropě létat.

Jemenské aerolinie létají i v Evropě. Tajani u nich proto nechá provést inspekci. „Letadlo, které havarovalo, nelétalo v Evropě,“ řekl Tajani. „To, které letělo z Evropy, bylo v pořádku. Francouzi jej kontrolovali,“ dodal.

První část letu z Paříže do Jemenu skutečně absolvovalo jiné letadlo. Pasažéři, kteří pokračovali na Komory, museli v jemenském Saná přesednout.

Zpráva Evropské komise pro leteckou dopravu z loňského roku konstatuje, že Jemenci mají „jisté nedostatky“, co se bezpečnostních kontrol letadel týče, zároveň však dodává, že se „pracuje na jejich odstranění“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!