Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

EU má bojovat proti pokusům na opicích

Česko

ŠTRASBURK/BRUSEL Využívání primátů ve vědeckých experimentech není přijatelné. Evropská unie by se měla urychleně zasadit o jejich ukončení. Tvrdí to deklarace schválená poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku, která však není závazná.

Dokument k dnešnímu dni podepsalo 416 ze 785 europoslanců, přičemž k přijetí bylo zapotřebí poloviny zákonodárců. V deklaraci vyzývají země EU, ať vypracují plán a stanoví časový horizont zastavení této praxe.

„Primáti jsou tak blízcí lidem v jejich sociálních, mentálních a emocionálních funkcích, že je nemyslitelné, aby byli vystavováni extrémním traumatům z vědeckého testování,“ uvedl David Martin, jeden z iniciátorů deklarace. Martin dodal, že mnohé z druhů, které jsou k pokusům využívány, se řadí k ohroženým živočichům.

Europoslanci sdělili, že každoročně je při testech v evropských laboratořích využíváno více než deset tisíc primátů. Podle údajů ministerstva zemědělství v České republice laboratoře v loňském roce využily k pokusům přes pět desítek opic.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!