Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU má bojovat proti pokusům na opicích

Česko

ŠTRASBURK/BRUSEL Využívání primátů ve vědeckých experimentech není přijatelné. Evropská unie by se měla urychleně zasadit o jejich ukončení. Tvrdí to deklarace schválená poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku, která však není závazná.

Dokument k dnešnímu dni podepsalo 416 ze 785 europoslanců, přičemž k přijetí bylo zapotřebí poloviny zákonodárců. V deklaraci vyzývají země EU, ať vypracují plán a stanoví časový horizont zastavení této praxe.

„Primáti jsou tak blízcí lidem v jejich sociálních, mentálních a emocionálních funkcích, že je nemyslitelné, aby byli vystavováni extrémním traumatům z vědeckého testování,“ uvedl David Martin, jeden z iniciátorů deklarace. Martin dodal, že mnohé z druhů, které jsou k pokusům využívány, se řadí k ohroženým živočichům.

Europoslanci sdělili, že každoročně je při testech v evropských laboratořích využíváno více než deset tisíc primátů. Podle údajů ministerstva zemědělství v České republice laboratoře v loňském roce využily k pokusům přes pět desítek opic.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...