Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

EU si chce posvítit na „standby“ režim

Česko

Takzvaný pohotovostní či „standby“ režim elektrospotřebičů je trnem v oku Evropské komisi. Ta chce po firmách, aby jejich výrobky byly ekologičtější a šetřily tak energii v době, kdy nepracují.

BRUSEL/PRAHA Televizory v pohotovostním režimu pouze čekají na pokyn z dálkového ovládání. Na to ale dnes spotřebují kolem tří až deseti wattů. Regulace, kterou navrhuje komise, má donutit výrobce, aby do roku 2020 snížili příkon počítačů, tiskáren, kopírek, televizí a dalších spotřebičů v pohotovostním modu skoro o tři čtvrtiny.

„Je to konkrétní příspěvek k energetické efektivitě unie a ochraně klimatu, navíc takový, který ušetří Evropanům peníze,“ řekl v prohlášení eurokomisař pro energetiku Andris Pielbags. Regulaci „Ecodesign“ čeká ještě přezkoumání v Evropském parlamentu a komise by ji měla formálně přijmout ke konci letošního roku. Podle Pielbagse by měla nakonec znamenat úspory, které se rovnají celkové roční spotřebě elektřiny Dánska.

Podle navržené podoby regulace by maximální spotřeba elektrospotřebiče v pohotovostním režimu byla jeden či dva watty v roce 2010. Od roku 2013 by to byl už jen půl až jeden watt, což je nejlepší hodnota, kterou lze dnes dostupnou technologií dosáhnout.

V EU je podle průzkumů, které si komise nechala zpracovat, instalováno asi 3,7 miliardy elektrospotřebičů, jež disponují pohotovostním modem. Ty spotřebují v okamžiku, kdy vůbec nic nedělají, dohromady 50 terawatthodin energie.

Od regulace si Evropská komise slibuje ušetřit pětatřicet terawatthodin energie v roce 2020, což odpovídá čtyřem a půl miliardám eur ušetřeným za elektřinu a ušetřeným čtrnácti milionům tun oxidu uhličitého.

„Před čtyřmi lety jsme začali přístroje v našich prodejnách na noc natvrdo vypínat a je to výrazně vidět na nákladech na energii,“ řekl LN výkonný ředitel řetězce obchodů s elektronikou Datart Pavel Sláma. „Šlo o stovky kilowatthodin,“ dodal. Zákazníci se podle něj o spotřebu zajímají, protože si mohou snadno spočítat, kolik ušetří nákupem novějšího a úspornějšího spotřebiče. Lidé mohou pro zjištění spotřeby energie využít i měřicí přístroje, které zdarma půjčuje společnost PRE. „Pro druhé čtvrtletí letošního roku jsme připravili inovované přístroje ve speciálních kufřících a rozjeli osvětovou kampaň, a počet výpůjček dosáhl sedmdesáti kusů měsíčně,“ řekl LN mluvčí PRE Petr Holubec. Přístroje je možné půjčit si i v Datartu, se kterým má PRE dohodu. „O měřáky je skutečně zájem, souvisí to s rostoucími cenami elektřiny. Lidé je chtějí mít nejen půjčené, ale i doma napořád. Asi je tak začneme i prodávat,“ zvažuje Sláma z Datartu.

***

EU bojuje se spotřebou energie

EU chce snížit spotřebu energie elektrospotřebičů v pohotovostním režimu o takřka tři čtvrtiny do roku 2020. Úspory by se měly pohybovat v hodnotách, které odpovídají roční spotřebě v Dánsku. Maximální spotřeba energie v pohotovostním režimu by od roku 2010 měla být jedna či dva watty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!