Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Debata o euru pochází z neekonomického světa, kritizoval exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Podle bývalého prezidenta České republiky Václava Klause pochází debata o zavedení eura od neekonomicky vzdělaných představitelů země. Zmínil to v diskusním pořadu Za pět minut dvanáct, kde mimo jiné kritizoval vládu Petra Fialy a směřování ODS.
  14:50

„Evropská unie mám nepřináší nic pozitivního. Nám přináší výhody společný integrační evropský proces, kritizoval EU bývalý prezident Václav Klaus. „Zvrat od integrace k unifikaci, byl chybný krok, na který velmi doplácíme,“ dodal.

Podle exprezidenta není ani zavedení eura aktuálním tématem. „Česká koruna nám dává jistou flexibilitu, tím že se může hýbat náš měnový kurz. Je důležitým prvkem české státnosti,“ řekl Klaus.

Debata o zavedení eura zesílila hlavně po novoročním projevu prezidenta Petra Pavla, podle kterého je společná evropská měna logickou budoucností. Vyzval k tomu, aby Česko začalo dělat konkrétní kroky. Například podle ministra financí Zbyňka Stanjury ale nemá přijetí společné evropské měny nyní smysl řešit.

„Debata o euru byla vytažena prezidentem a ministrem pro evropské záležitosti z neekonomického světa,“ zmínil Klaus. Ekonomové podle něho v České republice nevolají pro přijetí eura.

„Je úplně zamlčeno, že ministerstvo financí a Česká národní banka vypracovala pár dní před projevem prezidenta Pavla materiál, kde nedoporučují vládě přijetí eura,“ připomněl bývalý prezident.

Klaus také zmínil, že ministr pro evropské záležitosti Dvořák nemá žádné předpoklady k tomu, aby se k euru vyjadřoval, jelikož nemá ekonomické vzdělání.

ODS sleduje hlavně evropské zájmy

„Máme nejhorší vládu od roku 1989. Myslím si, že německá vláda a česká vláda jsou si podobné, hlavně prázdnotou a naprosto nesourodou koalicí. Kritizoval také, že obě vlády mají neviditelného a nefunkčního premiéra,

„ODS ustoupila od svých původních myšlenek a z pravicové strany se stala nedefinovanou středovou stranou. Nyní sleduje hlavně evropské zájmy,“ popsal Klaus. „Není to strana, se kterou bych se nějakým způsobem identifikoval,“ doplnil.

Aby skončila válka na Ukrajině, musí se začít vyjednávat

„Jediné východisko ukončení konfliktu na Ukrajině je, že se musí přestat střílet a začít vyjednávat,“ zdůraznil exprezident. Podle Klause začne Rusko s Ukrajinou vyjednávat v ten moment, co jim to řeknou světoví hráči, ale hlavně USA.

„Musí to být přerušení války a zahájení vyjednávání bez návratu k bodu nula,“ dodal bývalý prezident.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!