Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Euro mladíků v Česku nebude, vyhrál Izrael

Česko

PRAHA Česká republika nebude hostit mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v roce 2013. Výkonný výbor UEFA rozhodl, že turnaj uspořádá Izrael. Vedle Česka neúspěšně kandidovaly ještě Anglie, Bulharsko a Wales. UEFA to oznámila v tiskové zprávě.

„Jsem zklamaný, protože chci pokaždé vyhrávat, a i v tomto případě jsem chtěl šampionát jednadvacítek přivést do České republiky,“ řekl Petr Fousek, který vedl českou kandidaturu. „Na druhou stranu to pro nás může být motivace do dalších let, abychom na některých věcech ještě zapracovali. Ale je na výkonném výboru, zda bude znovu kandidovat,“ uvedl fotbalový diplomat.

Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) se o šampionát jednadvacítek ucházel poprvé v historii, a přestože jeho kandidaturu podpořil jako hlavní ambasador nejlepší fotbalista Evropy z roku 2003 Pavel Nedvěd, nakonec neuspěl.

„Na nás je, abychom si z toho vzali ponaučení. Pokud budeme kandidovat v budoucnu, třeba budeme disponovat lepší infrastrukturou a stadiony. Pomoci nám může také to, že se na nás dá pohlížet jako na zemi, která už jednou neúspěšně kandidovala,“ uvedl Fousek.

Česko prohrálo o tři hlasy Představitelé UEFA neuvedli, jak hlasování třináctičlenného výkonného výboru dopadlo. Podle zákulisních informací se ale nakonec rozhodovalo právě mezi kandidaturou České republiky a Izraele a ze souboje vyšel vítězně stát z Blízkého východu. Izrael prý získal osm hlasů, Česká republika pět.

Izrael se organizace šampionátu ujme poprvé, v minulé volbě o pořádání letošního ME jen těsně v pomyslném souboji podlehl Dánsku. Izraelci mladé fotbalisty přivítají na stadionech v Tel Avivu, Haifě, Netanji a Petahu Tikva.

Autor: