Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kandidátku ANO do europarlamentu povede Dostálová. Chce tam vyslat i Nagyovou

ilustrační snímek foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Kandidátku ANO pro volby do Evropského parlamentu povede bývalá ministryně pro místní rozvoj a nyní místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová. Druhé místo obsadí poslanec Jaroslav Bžoch, na třetím místě bude dosavadní europoslanec Ondřej Knotek. Páté místo kandidátky má patřit Janě Nagyové, která je obviněna v dotační kauze Čapí hnízdo.
  18:56aktualizováno  19:56

Jako první zprávu přinesl – s odvoláním na anonymní zdroje – Radiožurnál a web iROZHLAS.cz.

Pro iDNES.cz potvrdil pořadí prvních kandidátů první místopředseda ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček. „Je to návrh, který ještě není schválený a který vzešel z krajských nominací. V tuto chvíli se schvaluje per rollam,“ uvedl.

Dostálová v čele kandidátky není překvapením. „Je horkou favoritkou,“ řekl už dříve Havlíček. A jako jedničku kandidátky ji dříve podpořil i předseda ANO Andrej Babiš.

Z nynějších europoslanců ANO se vedle Knotka dostane na čtvrté místo kandidátky Martin Hlaváček.

Z dalších nynějších zástupců ANO v europarlamentu loni v červnu odmítla novou kandidaturu místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová a také Martina Dlabajová. Jako důvody uvedly konzervativní a národovecké směřování hnutí a možné sbližování ANO a SPD.

Jihlavská zastupitelka a ekonomka Nagyová je společně se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem obviněna v dotační kauze Čapí hnízdo. Soud je loni oba zprostil obžaloby, vyšší instance ale případ vrátila k novému projednání, které má začít ve středu.

Po Nagyové bude na kandidátce na šestém místě následovat poslankyně a bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Sedmé místo obsadí dosavadní europoslanec Ondřej Kovařík, osmičku kandidátů uzavře českobudějovický zastupitel Tomáš Kubín.

Hnutí ANO bude v Evropském parlamentu obhajovat šest mandátů. „Určitě chceme obhájit šest mandátů. Já doufám, že se naše hnutí zmobilizuje, jsem optimista,“ prohlásil Babiš. Řekl, že doufá, že v europarlamentu nebudou po volbách sedět „promigrantští a zelení fanatici“.

„První bod je stop migraci; nikdo nám nebude říkat, kdo tady u nás může žít a bydlet. Druhý zásadní bod je stop zelenému šílenství. Nikdo nám nebude říkat, v čem máme jezdit, v čem máme bydlet, jak máme žít. Třetí zásadní bod je suverenita členského státu. Je velmi důležité zachovat právo veta,“ shrnula tři hlavní priority hnutí ANO v evropských volbách Dostálová ve videu zveřejněném v pondělí na sociálních sítích.

Z dalších sněmovních stran a koalic má kandidátku vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) do evropských voleb vést dosavadní europoslanec Alexandr Vondra s Veronikou Vrecionovou (oba ODS). Trojkou kandidátky je zástupce TOP 09 Luděk Niedermayer a čtyřkou lidovec Tomáš Zdechovský.

V čele kandidátky Pirátů stojí, stejně jako v roce 2019, nynější europoslanec Marcel Kolaja. Hnutí STAN povedou do evropských voleb bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová spolu s někdejším poslancem hnutí Janem Farským. Kdo z těchto dvou bude jednička, ještě hnutí STAN nerozhodlo,

Společnou kandidátku opozičního SPD a neparlamentní Trikolory povede někdejší europoslanec Petr Mach, který v minulosti stál v čele Svobodných.

Autor: